Bizim Köyün Papazıdır
ISBN
9789750508974

1. baskı - Mayıs 2011
344 sayfa


39,00 TL
31,20 TL

Bizim Köyün Papazıdır

Güneydoğulu Bir Keldani'nin Anıları (1975-1985)
Aziz Yalap

Peder Aziz’in yazdıkları da Anadolu insanının ta kendisi: Yalın, kısa, içten cümlelerle anlatılmış alabildiğine sahici şeyler. Üstelik, sanki o büyük sıkıntıları yaşayan kendisi değilmiş de geçerken görmüş gibi yazmış. Bu kadar olur. En az bunlar kadar önemlisi, Peder Aziz Yalap 1975-85 arasını anlatıyor. Sonuçta, özetle şu oluyor: Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karışık ve en tatsız dönemini, Anadolu’nun en talihsiz bölgesinde, Anadolu’nun en ezilen halkının gözünden izliyoruz.
Baskın Ora

 

"Peder Aziz’in yazdıkları da Anadolu insanının ta kendisi: Yalın, kısa, içten cümlelerle anlatılmış alabildiğine sahici şeyler. Üstelik, sanki o büyük sıkıntıları yaşayan kendisi değilmiş de geçerken görmüş gibi yazmış. Bu kadar olur. En az bunlar kadar önemlisi, Peder Aziz Yalap 1975-85 arasını anlatıyor. Sonuçta, özetle şu oluyor: Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karışık ve en tatsız dönemini, Anadolu’nun en talihsiz bölgesinde, Anadolu’nun en ezilen halkının gözünden izliyoruz."

Baskın Oran 

Pazar sabahı kilise avlusunda toplanan, Noel ve Paskalya’da barışan, Irak’la gizliden gizliye ticaret yapan, katır sırtında türküler söyleyen Keldani köylüleri… Kızamık belası, su çilesi, eşkıya hikâyesi, cin gibi kadınlar, yerinde durmaz bebeler, arı kovanları, pekmezler, divanda nasihatler, şikâyetler, küfürler, Deniz Gezmiş ve diğer kaçaklar, dükkâna giren eşekler, darbe yapan Kenan Evren, “Ey Meryem Ana, bizi şundan bundan, kötülükten, felaketten, zarardan, yangından koru.”

Zamanın yavaş aktığı, insanların daha çok konuştuğu, çay içmeden sohbete başlayamadığı bir diyarın “Papaz Efendi”si köyünü, mazisini anlatıyor bize… Bilmediğimiz bir dünyayı, azınlık içinde azınlıkların hayatını, neşeyle, iştahla sarıp sarmalayarak aktarıyor. Belki yaşarken değil ama sonradan anlatırken gülünen, ekmek kadar, vicdan kadar sıcak hikâyeler paylaşıyor.

Yakın zamanların en ilginç anı kitaplarından biri…

 

Kitabın Adı
Bizim Köyün Papazıdır
Alt Başlık
Güneydoğulu Bir Keldani'nin Anıları (1975-1985)
ISBN
9789750508974
Kapak
Türkiye Keldani Episkoposu Mar Gabriel Batta ile (15 Kasım 1975)
Yayın No
İletişim - 1598
Dizi No
Anı - 56
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
344 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
286 gr
Baskı
1. baskı - Mayıs 2011
Yazar
Aziz Yalap
Yayına Hazırlayan
Antoni Yalap
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Aziz Yalap
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Esra Koç
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Aziz Yalap

 1947 yılının Eylül ayında Hakkari ili, Uludere ilçesinin, o zamanlar ismi İşşi olan Onbudak köyünde, Ğudeda ve Rapka çiftinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1957 yılında köyün papazlarından Harbullu Yusuf Adlun için şammaslık yaparak, onunla birlikte Keldani köylerini dolaştı. 1961’de Midyat Cumhuriyet İlkokulu’nu bitirdikten sonra eğitimine İstanbul’daki Fransız Saint Louis Papaz Okulu’nda devam etti. 1962 ve 1970 arasında Notre Dame de Sion, Saint Michel ve Saint Joseph kolejlerinde orta eğitimini sürdürdü. 1971’de Taksim Atatürk Erkek Lisesi’ni bitirip Lise Edebiyat Diploması’nı aldıktan sonra askerliğini yapmak üzere önce Amasya, sonra da Trabzon’a gitti. 28 Eylül 1974’te evlendi, 15 Kasım 1975’te İstanbul’daki Fransız Saint Louis Kilisesi’nde, Keldani Piskopos Mar Gabriel Batta tarafından papaz olarak takdis edildi. Haziran 1976’da İşşi köyüne atandı ve doğduğu köyde 1984 yılına kadar papazlık görevinde bulundu. Bölgenin o dönemdeki karışık ortamı sebebiyle 1984 yılında İstanbul’a göç etmek zorunda kaldı. Dokuz yıl İstanbul’da kaldıktan sonra, Keldani cemaati üyelerinin tamamının Avrupa ülkelerine göç edip yerleşmeleri üzerine Nisan 1993’te Fransa’ya gitti. İki sene boyunca Tours şehrinde kaldıktan sonra, 1 Ekim 1995’te Paris’e taşındı. Evli ve altı çocuk sahibi olan Peder Aziz Yalap, Fransa’nın Sarcelles şehrinde ikamet etmektedir. Halen Paris Bölgesi’nde yaşayan Keldanilere hizmet eden papazlardan biridir.