Bir Zamanlar Kadıköy
ISBN
9789754700473

4. baskı - Temmuz 1998
308 sayfa


Tükendi

Bir Zamanlar Kadıköy

Adnan Giz

Kadıköy eskiden bugün tanıdığımız cehennem değildi. İstanbul’un en çok değişen semti, bugün kaybolup gitmiş köşkleriyle, yitirdiğimiz yazarlarıyla, unutulmaya yüz tutmuş yaşantılarıyla “son Kadıköylülerden” Adnan Giz’in kaleminden.

Kadıköy eskiden bugün tanıdığımız cehennem değildi. İstanbul’un en çok değişen semti, bugün kaybolup gitmiş köşkleriyle, yitirdiğimiz yazarlarıyla, unutulmaya yüz tutmuş yaşantılarıyla “son Kadıköylülerden” Adnan Giz’in kaleminden. Ve “sararmış” fotoğraflarla birlikte...
Kitabın Adı
Bir Zamanlar Kadıköy
ISBN
9789754700473
Yayın No
İletişim - 56
Dizi No
İstanbul - 2
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
308 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
466 gr
Baskı
4. baskı - Temmuz 1998 (1. baskı - Ocak 1988)
Yazar
Adnan Giz
Kapak
Ümit Kıvanç
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Adnan Giz

1914 yılında Kadıköy’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1950’de mezun oldu. Tarihe olan merakı küçük yaşlarda başlayan Adnan Giz ilk yazısını ’30’lu yıllarda Sedat Simavi’nin Yedigün dergisinde yayımladı. Bunu pek çok mecmua ve gazetede yayımlanan makale ve tarihsel romanlar izledi. Araştırmalarını “Osmanlı Hanedanının Kadın Üyeleri” ve “Belgelerle Sanayi Tarihi” üzerinde yoğunlaştırdı. Ömür Satan Hüsam Çelebi, Küçük Esma Sultan, Sokollu Ne Yapmalıydı? ve Babanın Gorilleri adlı tiyatro eserleri Devlet ve Şehir Tiyatroları’nda sergilendi. Adnan Giz tarihsel makalelerine Hayat Tarih mecmuası ve Yıllarboyu Tarih dergisinde devam etti. Tarih ve Toplum dergisinin yanısıra İletişim Yayınları’nın tarihle ilgili ansiklopedilerine çeşitli madde ve çerçeve yazılar yazdı. Ömrünün son yıllarını pek severek yazdığı ve Midhat Sertoğlu merhumun “... bir daha yazılamaz eser...” diye tanımladığı Bir Zamanlar Kadıköy adlı anı kitabına ayırdı. Adnan Giz, 13 Haziran 1989’da İstanbul’da, çok sevdiği Kadıköy’de öldü.