Kostas Gavroğlu'nun Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek kitabı bildiğim kadarıyla, bilim tarihi yazımı üzerine sadece Türkiye'de değil, dünyada yayımlanan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Bilimin tarihini anlatan çok geniş bir uluslararası literatür var. Ama "bilim tarihi yazıcılığı nasıl bir uğraştır, ne tür soruları yanıtlamaya çalışır, bağımsız ve saygın bir disiplin olarak nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır, bu disiplinin günümüzdeki durumu nedir?" gibi soruları yanıtlamaya çalışan bir kitap ilk kez yayımlanıyor.

Kostas Gavroğlu'nun Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek kitabı bildiğim kadarıyla, bilim tarihi yazımı üzerine sadece Türkiye'de değil, dünyada yayımlanan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Bilimin tarihini anlatan çok geniş bir uluslararası literatür var. Ama "bilim tarihi yazıcılığı nasıl bir uğraştır, ne tür soruları yanıtlamaya çalışır, bağımsız ve saygın bir disiplin olarak nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır, bu disiplinin günümüzdeki durumu nedir?" gibi soruları yanıtlamaya çalışan bir kitap ilk kez yayımlanıyor. O bakımdan öncü bir kitapla karşı karşıyayız. Böyle bir kitabın tüm dünya dillerinden önce Türkçe’ye çevrilmesi gurur vericidir.

Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek, bir bilim tarihi kitabı kadar öğretici, bir o kadar da ilginç ve sürekleyici bir kitap. Bilimin büyülü tarihine şimdiye kadar ilgi duymadıysanız da, bu kitabı okurken duymaya başlayacaksınız. Bilim tarihçisi olmayıp yine de bilim tarihi ile ilgilenmişseniz, bilimin geçmişine ilişkin bildiklerinizin bir kısmının doğru olmadığını görecek, bilimin tarihine, dolayısıyla da bilime bakışınızı değiştireceksiniz. Ülkemizdeki bilim tarihçilerinin de bu kitaptan çok şey öğreneceklerine inanıyorum.

GÜROL IRZIK

Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü

KOSTAS GAVROĞLU, halen Atina Üniversitesi Bilim Metodolojisi, Tarihi ve Teorisi Bölümü'nde Bilim Tarihi Profesörü olarak çalışmaktadır. Ulusal Metsovio Teknik Üniversitesi'nde (Atina Teknik Üniversitesi) Fizik ve Bilim Tarihi dersleri de veren Kostas Gavroğlu, Boston, Pennsylvania, Harvard ve İstanbul Teknik Üniversiteleri'nde konuk profesör olarak görev almıştır. Uzmanlık alanı, 19. yüzyılın başından 20. yüzyılın ortalarına kadar fizik ve kimya tarihidir. "Uluslararası bilim tarihi" dergileri ve Yunanca yayımlanan Õ¨ÛÈÚ dergisinin yayın kurullarında yer almaktadır.
Başlıca eserleri: Methological Aspects in the Development of Low Temperature Physics 1881-1957: Concepts out of Context(s) (Yorgos Gundarulis'le birlikte hazırladı, 1990'da Kluwer Academic Publishers’ten yayımlandı), Fritz London, A Scientific Biography (1996’da Cambridge University Press). 1991’de Yorgos Gundarulis’le birlikte düşük sıcaklıklar fiziğinin kurucularından H. Kammerling Onnes'in çalışmalarından bir seçkinin editörlüğünü yaptı; (Through Measurement to Knowledge: The selected papers of Heike Kammerling Onnes 1853-1926, Kluwer Academic Publishers). Birçok makale derlemesinin editörlüğünü üstlendi. (Son editörlüğü; 2000'de, "Studies in the History and Philosophy of Modern Physics"te Theoretical Chemistry in the making: Appropriating concepts and legitimizing tecniques). 1600-1821 yılları arasında Yunan dilinde yazılmış bütün bilimsel ve felsefî kitaplarla elyazmalarının dijital ortama geçirilmesi projesi Ellinomnimon'un bilimsel direktörüdür. Ayrıca İstanbul Rum Cemaatleri arşivlerinin kaydedilerek resimlerinin çekilip dijital ortama geçirilmesi projesinin de sorumluluğunu üstlenmiştir.
Kitabın Adı Bilimlerin Geçmişinden Tarih Üretmek
ISBN 9789750504150
Yayın No İletişim - 1160
Dizi Tarih - 39
Alan Tarih
Sayfa 303 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 249 gr
Baskı 1. baskı - Mayıs 2006
Yazar Kostas Gavroğlu
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Çeviren Ari Çokona
Baskı ve Cilt Sena Ofset