Ben Frankfurt'ta Şöförken
ISBN
9789754701173

1. baskı - Nisan 1991
124 sayfa


Tükendi

Ben Frankfurt'ta Şöförken

Aydın Engin

Türkiye’deki başarılı tiyatroculuk ve gazetecilik kariyerine, 12 Eylül’den sonra siyasi mülteci olarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı Almanya’da geçim uğruna taksi şoförlüğünü ekleyen Aydın Engin’in taksicilik anıları. Otuz yılı bulmasına rağmen hala tamamıyla kurumlaşmayan, dolayısıyla “macera” boyutu bitmeyen “Almancılığa”, Doğulu insana ve ve Batılı insana dair, hicivle yüklü gözlemler.

Türkiye’deki başarılı tiyatroculuk ve gazetecilik kariyerine, 12 Eylül’den sonra siyasi mülteci olarak yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı Almanya’da geçim uğruna taksi şoförlüğünü ekleyen Aydın Engin’in taksicilik anıları. Otuz yılı bulmasına rağmen hala tamamıyla kurumlaşmayan, dolayısıyla “macera” boyutu bitmeyen “Almancılığa”, Doğulu insana ve Batılı insana dair, hicivle yüklü gözlemler.
Kitabın Adı
Ben Frankfurt'ta Şöförken
ISBN
9789754701173
Yayın No
İletişim - 130
Dizi No
Bugünün Kitapları - 9
Alan
Tarih, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
124 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Nisan 1991
Yazar
Aydın Engin
Kapak
Ümit Kıvanç
Düzelti
Fatih M. Öztan, İsmail Şallı
İllustrasyon
Tan Oral
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Aydın Engin

1941'de Ödemiş'te doğdu. Hukuk öğrenimi sırasında Gençlik Tiyatrosu'nda amatör tiyatroya başladı. İlk yazdığı oyun Aykırı, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda sahnelendi. Ardından Tuncel Kurtiz, Tuncer Necmioğlu, Umur Bugay ve Müjdat Gezen'le birlikte Halk Oyuncuları'nı kurdu. Yazmış olduğu Devri Süleyman oyunu büyük ilgi gördü. Bu arada senaryolar ve radyofonik oyunlar yazdı. Yılmaz Güney'in özel senaristi olarak çalıştı. 1969'da gazeteciliğe başladı. Haftalık Yeni Ortam'da yazı işleri müdürlüğü yaptı. 12 Mart'ta tutuklandı. Salıverildikten sonra günlük Yeni Ortam'da yazıişleri müdürü oldu. Günlük yazılar yazdı. 1976'da Politika gazetesinin genel yayın müdürü oldu. Bu gazetede yazdığı yazılardan dolayı hakkında birçok dava açıldı. 1980'de tutuklu olduğu sırada bir başka davadan ötürü 7.5 yıl hapse mahkum oldu. Salıverildikten sonra Haziran 1980'de yurtdışına gitti. 12 Eylül darbesinden sonra yurda dönmedi. Bu arada sürmekte olan davaların sonuçlanması nedeniyle gıyabında ağır hapis cezalarına çarptırıldı.Etiketler: #anı, #politika