Ben Almanyalıyım
Çeviri
Necla Ülkü Kuglin

ISBN
9789754700954

1. baskı - Temmuz 1999
260 sayfa


Tükendi

Ben Almanyalıyım

Alman Parlamentosu'ndaki İlk Türk Asıllı Milletvekili
Cem Özdemir

Onların hikâyesi 1960’larda başlamıştı. Önce evin erkekleri, sonra kadınlar, çocuklar göç etti. Artık ikinci vatanlarıydı “orası”. Aradan geçen 30 küsur yıl sonra, aileler genişledi, ilk yerleşenlerin çocukları doğma büyüme Almanyalı şimdi. Altmışlı yılların başında Almanya’ya göç başladığında kimse ortaya çıkacak sorunların bu kadar uzun süreceğini ve kalıcı olacağını tahmin etmemişti.

Onların hikâyesi 1960’larda başlamıştı. Önce evin erkekleri, sonra kadınlar, çocuklar göç etti. Artık ikinci vatanlarıydı “orası”. Aradan geçen 30 küsur yıl sonra, aileler genişledi, ilk yerleşenlerin çocukları doğma büyüme Almanyalı şimdi. Altmışlı yılların başında Almanya’ya göç başladığında kimse ortaya çıkacak sorunların bu kadar uzun süreceğini ve kalıcı olacağını tahmin etmemişti. Bugün o ülkede doğup büyüyen bir kuşak var, artık yaşadıkları toplumda kendilerini daha iyi bir platformda temsil ediyorlar; sosyal, kültürel ve politik haklarını talep etmekte daha kararlı ve bilinçliler. Alman Parlamentosu’na girme başarısını göstermiş ilk Türk olma unvanını elinde bulunduran Yeşil milletvekili Cem Özdemir, kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak, iki kültürün kaynaşma sürecini, en önemli hak olan vatandaşlık hakkının kazanılması yolundaki çabalarını ve mücadelesini anlatıyor.
Kitabın Adı
Ben Almanyalıyım
Alt Başlık
Alman Parlamentosu'ndaki İlk Türk Asıllı Milletvekili
ISBN
9789754700954
Orijinal Adı
Ich bin Inlander
Yayın No
İletişim - 538
Dizi No
Bugünün Kitapları - 50
Alan
Tarih, Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
260 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Temmuz 1999
Yazar
Cem Özdemir
Çeviren
Necla Ülkü Kuglin
Editör
Bahar Siber
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Bülent Zengin
Düzelti
Seçkin Oktay
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Cem Özdemir

21.12.1965 tarihinde göçmen bir Türk ailesinin çocuğu olarak Almanya´nın güneyinde kalan Bad Urach kentinde dünyaya gelen Cem Özdemir, ilk ve orta eğitimini tamamladıktan sonra Reutlingen Sosyal Bilimler Fakültesinde Sosyal Pedagoji eğitimini gördü.
1994 yılında başarıyla bitirdiği öğreniminin yanı sıra gazetecilik ve eğitmenlik yaptı, siyasi ve kültür politikası danışmanı olarak çalıştı. 1981 yılının sonunda Yeşiller partisine üye olan Özdemir, ilk siyasi deneyimlerini öğrenci sözcüsü olarak katıldığı nükleer santrallere karşı girişimlerde ve 3. Dünya Ülkeleriyle dayanışma eylemlerinde kazandı. Yeşiller partisi İl ve İlçe teşkilatlarında ve Almanya Çevre Koruma Birliği Bad Urach temsilciliğinde yönetim kurullarında bulunan ve Almanya Trafik Kulübü Reutlingen şubesi basın sözcülüğü yapan Özdemir, 16 yaşında Alman vatandaşlığına geçme başvurusunda bulundu. Gerekçelendirmesi, kendisinin bu ülkenin politik bilincine sahip bir vatandaşı olarak hissetmesi oldu. Askerlik hizmetini yapmadığından ötürü vatandaşlıktan çıkartılması iki yıl süren Özdemir, 18 yaşında Alman vatandaşlığını elde ederek, Türk vatandaşlığından çıkarıldı. 1989 yılından 1995 yılına kadar Birlik 90/Yeşiller partisinin eyalet yönetim kurulunda bulunan Özdemir, göçmen ve mülteci politikası sorumlusuydu. Bu süre içerisinde özellikle Almanya´da doğan ikinci kuşak göçmenlerin yeşil politikaya ilgi duyup mobilize olmalarını sağladı.
Ocak 1994 te yerel parti tabanınca büyük bir çoğunluk tarafından Ludwigsburg seçim bölgesinden Milletvekili adaylığına seçilidi. Yeşillerin Baden Württemberg eyalet teşkilatı tarafından, tüm Almanya çapında ilk yeşil göçmen olarak Federal Parlamento seçimine hazırlanan parti listesinde ön sıralardan adaylığa seçildi.