Başkalarının Kiri
Çeviri
Suğra Öncü

ISBN
9789750502569

1. baskı - Mart 2005
304 sayfa


Tükendi

Başkalarının Kiri

Kapıcılar, Gündelikçiler ve Kadınlık Halleri
Gül Özyeğin

Gül Özyeğin, öncü niteliğindeki bu çalışmasında, ev işlerini zamanın içine çekiyor – zamanın, tarihin, toplumsallığın. Bunu yaparken, gündelik hayatın ince kıvrımları içinde yol alıyor, gündelikçiler ve hanımları arasındaki mahrem ilişkileri birer iktidar ilişkisi olarak inceliyor. Modern orta sınıf ev kadınlığının ayrılmaz bir parçası olan ücretli ev hizmetlerinin kadınlar arası ilişkilerle olduğu kadar, toplumsal iktidarla ve ataerkiyle bağlantılarını ortaya koyuyor.

“Pek az iş Sisyphos’un işkencesine sonsuzca tekrarlanan ev işleri kadar benzer. Temiz olan kirlenir, kirlenen temizlenir, tekrar ve tekrar, gün be gün. Ev kadını, zamanın dışındadır: o hiçbir şey yapmaz; sadece şimdiyi sürükler.”
Simone de Beauvoir


Gül Özyeğin, öncü niteliğindeki bu çalışmasında, ev işlerini zamanın içine çekiyor – zamanın, tarihin, toplumsallığın. Bunu yaparken, gündelik hayatın ince kıvrımları içinde yol alıyor, gündelikçiler ve hanımları arasındaki mahrem ilişkileri birer iktidar ilişkisi olarak inceliyor. Modern orta sınıf ev kadınlığının ayrılmaz bir parçası olan ücretli ev hizmetlerinin kadınlar arası ilişkilerle olduğu kadar, toplumsal iktidarla ve ataerkiyle bağlantılarını ortaya koyuyor. Ankara’da kapıcılar, gündelikçiler, eşleri ve işverenleri ile yapılan derinlemesine görüşmelere, anketlere ve katılımcı gözleme dayanan kapsamlı bir saha araştırması yapan Özyeğin, pek çoğumuzun hayatına değdiği halde hâlâ yeterince çalışılmamış bir alan olarak duran “ücretli ev emeği” konusunda önemli tespitlerde bulunuyor. Cinsiyet ilişkilerinin salt kadın erkek eşitsizliği sorununa indirgenmesi, toplumsalı anlama çabamızın önündeki zihinsel engellerden biri haline gelmiş durumda. İnanıyoruz ki, Başkalarının Kiri, bu engelin aşılmasında güçlü bir etki yapacak.
Kitabın Adı
Başkalarının Kiri
Alt Başlık
Kapıcılar, Gündelikçiler ve Kadınlık Halleri
ISBN
9789750502569
Orijinal Adı
Untidy Gender- Domestic Service in Turkey
Yayın No
İletişim - 1069
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 178
Alan
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
304 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
216 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2005
Yazar
Gül Özyeğin
Çeviren
Suğra Öncü
Editör
Asena Günal
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Manuel Çıtak
Uygulama
Hasan Deniz
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Gül Özyeğin

Gül Özyeğin 1955'te Ankara'da doğdu. 1985 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Halen William and Mary College (ABD-Virginia) Sosyoloji Bölümü'nde öğretim görevlisidir. Karşılaştırmalı sosyoloji, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, iş ve çalışma sosyolojisi üzerine dersler vermektedir. Şu sıralar Türkiye'de 1980 kuşağı üzerine bir çalışma yürütüyor.