Arkadan Müdahale
ISBN
9789750511677

1. baskı - Nisan 2013
285 sayfa


34,50 TL
27,60 TL

Arkadan Müdahale

3 Temmuz Şike Davası Süreci
Kenan Başaran

Kenan Başaran, Arkadan Müdahale’de başından beri yakından izlediği “Şike Davası” sürecini tüm boyutlarıyla aktarıyor: İddianame, yargılama süreci, sanık ve tanıkların davranışları, “kriz yönetilirken” Futbol Federasyonu içinde yaşananlar... Sadece duruşma salonlarında doğrudan tanık olduklarını aktarmıyor Başaran, mahkeme tutanaklarını da titizlikle inceleyerek olan bitenin arka planını netleştirmeye çalışıyor.

3 Temmuz 2011’de başlayan ve “Şike Davası” olarak anılan dava Türkiye’nin üzerinde en çok konuştuğu davalardan biri oldu. Bir yönüyle milyonlarca insanın tutkusu olan futbol söz konusu olduğundan, bir yönüyle işin içinde politik bir hesaplaşmanın yattığı düşüncesi yaygın olarak dillendirildiğinden… Başka birçok takım, yönetici ve futbolcuyla birlikte bilhassa “Fenerbahçe Cumhuriyeti” mensuplarının ve kulüp başkanı Aziz Yıldırım’ın yargılamada öne çıkması davanın büyük ilgiyle takip edilmesine de yol açtı. 
 
Kenan Başaran, Arkadan Müdahale’de başından beri yakından izlediği “Şike Davası” sürecini tüm boyutlarıyla aktarıyor: İddianame, yargılama süreci, sanık ve tanıkların davranışları, “kriz yönetilirken” Futbol Federasyonu içinde yaşananlar, ceza yargısı-spor yargısı arasındaki ilişki, taraftarların tavırları, medyanın olayları yansıtırken aldığı pozisyonlar… Sadece duruşma salonlarında doğrudan tanık olduklarını aktarmıyor Başaran, mahkeme tutanaklarını da titizlikle inceleyerek olan bitenin arka planını netleştirmeye çalışıyor. 
 
Arkadan Müdahale, herhangi bir tarafı tutmadan, “şikeye bulaşmış oyunun” ne kadar tatsız olduğunun büyük bir resmini çiziyor. Maçların takım elbiseliler değil futbolcular arasında oynanması gerektiğine inanan, saha dışından herhangi bir müdahale olmadığında futbolun güzel bir oyun olduğunu düşünenler için…
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Arkadan Müdahale
Alt Başlık
3 Temmuz Şike Davası Süreci
ISBN
9789750511677
Yayın No
İletişim - 1862
Dizi No
Bugünün Kitapları - 149
Alan
Spor, Popüler Kültür
Sayfa Sayısı
285 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
235 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2013
Yazar
Kenan Başaran
Editör
Kıvanç Koçak
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Oben Üçke
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Kenan Başaran

1975’te Erzurum’da doğdu. 1999’da Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Bilişim Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 2003’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilişim Yüksek Lisans programını tamamladı. Meslek yaşamına 1995’te Yaşam Radyo’da muhabir olarak başladı. Aynı radyoda 1997-99 döneminde yayın yönetmenliği görevinde bulundu. 1999-2000 arasında Perspektif Dergisi İstanbul Temsilciliği görevini üstlendi. 2000-2001 döneminde General Electric Türkiye Beyaz Eşya Temsilcisi GEPA AŞ’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştı. 2001-2005 döneminde de Foreks Bilgi İletişim’de haber editörü olarak görev yaptı. Eylül 2005’te girdiği Referans gazetesinde editörlük ve futbol ekonomisi üzerine köşe yazarlığı, analiz, haber ve söyleşiler kaleme aldı. Ekim 2010’dan itibaren Radikal gazetesinde başlayan spor yazarlığını, 2014’ten beri Hürriyet’te sürdürüyor. İstanbul Şehir Hatları’nın vapurlarını konu edinen “İstanbul’un Gelinleri” adlı belgesel çalışmasıyla 2005 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Radyo Ödülü’nü, “Üç büyüklere forma reklamı verenlerin yarısı tarihe karıştı” yazısıyla da 2008 Nezih Demirkent Ulusal Basın Ödülü’nü kazandı. İletişim’den daha önce Arkadan Müdahale - 3 Temmuz Şike Davası Süreci kitabı yayımlanmıştı (2013).Kenan Başaran

Tüm Kenan Başaran kitaplarını görmek için tıklayınız.