Aklın Sol Yarısı
Çeviri
Selen Şahin

ISBN
9789750518980

1. baskı - Şubat 2016
368 sayfa


42,50 TL
34,00 TL

Aklın Sol Yarısı

Yeni Eleştirel Düşünceler Atlası
Razmig Keucheyan

1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılışından sonra ortaya çıkan yeni eleştirel teorileri inceleyen bu kitap geniş bir perspektifle, Marksizm, postMarksizm, post-yapısalcılık, post-kolonyal teori, queer teori gibi oldukça kapsamlı bir tartışma zeminini ele alıyor

[…] yeni eleştirel düşüncelerin hazırlandığı günümüz dünyasında durum nedir? Doğu Bloku’nun yıkılması barışçıl ve müreffeh bir “yeni dünya düzeni” havası yarattıysa da umutların –umudu olanlar için– yıkılması uzun sürmedi. Kitlesel işsizlik ve genel bir prekarizasyon, küresel savaş, Kuzey/Güney eşitsizliğinin büyümesi ve kapıda bekleyen ekolojik kriz, içinde bulunduğumuz dönemi belirleyen özelliklerden birkaçıdır.

1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılışından sonra ortaya çıkan yeni eleştirel teorileri inceleyen bu kitap geniş bir perspektifle, Marksizm, postMarksizm, post-yapısalcılık, post-kolonyal teori, queer teori gibi oldukça kapsamlı bir tartışma zeminini ele alıyor. Judith Butler’dan Alain Badiou’ya, Fredric Jameson’dan Antonio Negri, Gayatri Spivak, Axel Honneth, Perry Anderson ve Žižek’e dek birçok düşünürün birbirleriyle ilişkili, kimi zaman birbirlerini tamamlayan teorilerini inceliyor, karşılaştırıyor. 1990 sonrasında dünyada yaşanan sosyal ve politik gelişmeleri de bu bağlama dahil ediyor. Aynı zamanda, bir teoriyi “yeni” olarak adlandırabilmenin kriterlerini sorguluyor. Eleştirel düşüncelerin merkezinin 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra Doğu ve Batı Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kaymasının, bu eleştirilerin doğasında yol açtığı büyük değişikliklerin altını çiziyor; yeni dünya düzeninin analizini yapıyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Aklın Sol Yarısı
Alt Başlık
Yeni Eleştirel Düşünceler Atlası
ISBN
9789750518980
Orijinal Adı
Hémisphère gauche. Une cartographie des nouvelles pensées critiques
Yayın No
İletişim - 2278
Dizi No
Politika - 141
Alan
Felsefe, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
368 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
303 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2016
Yazar
Razmig Keucheyan
Çeviren
Selen Şahin
Editör
Merve Öztürk
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ebru Gezici
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Razmig Keucheyan

Doktorasını sosyoloji alanında tamamlamıştır ve Paris-IVSorbonne Üniversitesi’nde doçent olarak görevini sürdürmektedir. Çalışmaları klasik ve çağdaş Marksizm geleneğinden etkilenmiştir. Daniel Bensaïd tarafından kurulan Contretemps dergisinin editör kadrosunda yer almaktadır. Eserleri: Le Constructivisme. Des origines à nos jours [Kökeninden Günümüze Konstrüktivizm] (Hermann, Paris, 2007); Gérald Bronner’la birlikte hazırladıkları La théorie sociale contemporaine [Çağdaş Sosyal Teori] (PUF, Paris, 2011) ve La nature est un champ de bataille [Doğa Bir Savaş Alanıdır] (Zones, Paris, 2014).