6-7 Eylül Olayları
Çeviri
Bahar Şahin Fırat

ISBN
9789750504365

7. baskı - Şubat 2017
239 sayfa


31,00 TL
24,80 TL
Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları ve Stratejileri Bağlamında

6-7 Eylül Olayları

Dilek Güven

Çok uluslu Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, homojen bir ulus-devlet olma politikası çerçevesinde "vatan topraklarını Türkleştirmek" adına yürüttüğü faaliyetler, gayrimüslim azınlıkların aleyhine işleyen bir süreci de beraberinde getirmiştir.

Çok uluslu Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasının ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin, homojen bir ulus-devlet olma politikası çerçevesinde "vatan topraklarını Türkleştirmek" adına yürüttüğü faaliyetler, gayrimüslim azınlıkların aleyhine işleyen bir süreci de beraberinde getirmiştir. Kendisinden sürekli kötülük beklenen "gâvur"a karşı daima teyakkuz halindeki Cumhuriyet, ne yazık ki zaman zaman hukukdışı yollara sapmaktan da geri durmamıştır.
Türkiye tarihinin en karanlık ve utanç verici olaylarından birisi olan 6-7 Eylül 1955'te yaşananlar da, basit bir tahrikle açıklanamayacak kadar planlı, sistemli ve düzenli gerçekleşmişti. Yaşanan yağmalamalardan, yıkımlardan, talanlardan doğan maddi zarar bir yana, manevi anlamda ülkenin kozmopolit yapısı bir daha geri dönülemez biçimde parçalanmış, aslında buralı binlerce insan vatanlarını terk etmek zorunda kalmıştı. Dilek Güven, olayları yaşayanlarla bire bir yaptığı görüşmeler ve daha önce yayımlanmamış arşiv belgelerine ulaşarak ortaya çıkardığı bu kitabıyla 6-7 Eylül Olayları'nı hem tekrar hatırlamamızı sağlıyor, hem de olayların arka planındaki ilişkileri ortaya çıkarıyor. Unutmamak, ibret almak, ders çıkarmak için...

Üst Başlık
Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları ve Stratejileri Bağlamında
Kitabın Adı
6-7 Eylül Olayları
ISBN
9789750504365
Orijinal Adı
Nationalismus, Sozialer Wandel und Minderheiten: Die Ausschreitungengegen die Nichtmuslime der Türkei (6./7. September 1955)
Yayın No
İletişim - 1182
Dizi No
Tarih - 40
Alan
Tarih
Sayfa Sayısı
239 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
200 gr
Baskı
7. baskı - Şubat 2017 (1. baskı - Eylül 2006)
Yazar
Dilek Güven
Çeviren
Bahar Şahin Fırat
Editör
Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Mustafa Ürgen
Dizin
Hasan Deniz, Nurgül Şimşek
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Dilek Güven

1969'da Braunschweig/Almanya'da doğdu. Hannover Üniversitesi'nde siyasal bilimler, sosyoloji ve sosyalpsikoloji öğrenimi gördü. "İttihat ve Terakki Döneminde Türk Milliyetçiliği" başlıklı teziyle sosyoloji yüksek lisansını tamamladı. Yine Almanya'da Bochum Üniversitesi Tarih Bölümü’ne sunduğu "Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları ve Stratejileri Bağlamında 6-7 Eylül 1955 Olayları" başlıklı teziyle doktor unvanını kazandı. Halen Sabancı Üniversitesi Tarih Bölümü'nde ders vermektedir.