Osmanlı Melekleri
ISBN
9789750515804

1. baskı - Ağustos 2014
397 sayfa
32,50 TL
Osmanlı Melekleri

Futbol Tarihimizin Kadim Devreleri Türkiye Futbol Tarihi - Birinci Cilt
Mehmet Yüce

Mehmet Yüce, dönemin Osmanlı ve Avrupa basınını tarayarak, 1875’teki başlangıcından 1923’e kadar, Türkiye’de futbolun kadim zamanlarını bir masal heyecanı ve güzelliğiyle anlatıyor.

“İzmir ve İstanbul arasındaki futbol maçıyla gayrete gelen Reşad Bey isimli bir Türk genci, kendi arkadaşlarının yanı sıra bazı Rum ve Ermenilerin de katılmasıyla bir kulüp kurmuş ve idmanlara başlamıştı. Birkaç gün önce, gece yarısı evine gelen polis onu Üsküdar’a götürüp kulüp ve futbol oyunu hakkında uzun bir süre sorguya çekti. Türkçe’de top kelimesi aynı zamanda bir silah anlamına geldiğinden işler büsbütün karıştı. Yetkililer büyük bir komployla karşı karşıya bulunduklarına ve kulübün aslında gizli bir örgüt olduğuna inanmıştı. Topun gerektiği gibi incelenmesi için gönderilen özel memur, bunun bir şeytan icadı olduğuna karar verdi…”

1902’de İskoçya’da yayımlanan bir gazetenin haberi bu. Mehmet Yüce, dönemin Osmanlı ve Avrupa basınını tarayarak, 1875’teki başlangıcından 1923’e kadar, Türkiye’de futbolun kadim zamanlarını bir masal heyecanı ve güzelliğiyle anlatıyor. Maçların “Alâaddin Bey bir burun vuruşuyla bir sayı yaptı”, “Galatasaraylılar rüzgârın aleyhlerine olmasına karşın fedakârane çalıştılarsa da Nihad Bey’in yaptığı şiddetli hareketleri hakem cezâ vuruşu ile tevkif etti” gibi cümlelerle hikâye edildiği, şampiyon takıma mükâfat olarak “vazo” verildiği zamanlar… 

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ama onların yanı sıra daha önce kurulan Ermeni, Rum, Yahudi, Levanten, İngiliz, Türk ve “karışık” kulüpleri… İzmir’in futboldaki öncülüğü… Sadece iki şehir de değil: Ankara, Trabzon, Zonguldak, Eskişehir, Bursa, Diyarbakır… Sadece futbol da değil: Kriket, tenis ve ragbi… Osmanlı Melekleri, futbolun ve sporun doğuşu etrafında, geç Osmanlı dönemi toplumsal hayatından sahneler gösteriyor bize.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Osmanlı Melekleri
Alt Başlık
Futbol Tarihimizin Kadim Devreleri Türkiye Futbol Tarihi - Birinci Cilt
ISBN
9789750515804
Fiyat
32,50 TL
Yayın No
İletişim - 2035
Dizi No
Futbol Kitapları - 32
Sayfa Sayısı
397 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
408 gr
Baskı
1. baskı - Ağustos 2014
Yazar
Mehmet Yüce
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Seda Mit
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Mehmet Yüce

1965 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. 1987’de İTÜ Makina Fakültesi’nden mezun oldu. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli firmalarda ve projelerde çalıştı. 1999 senesinden beri futbol tarihi üzerine çalışmalar yapıyor. Türkiye futbol tarihinin 1923 öncesini ele alan Osmanlı Melekleri’ni 2009 senesinde yazmaya başladı. Bir aralık “ara” verdi. Sonra; kitabı tamamlayacağına söz vermiş, bir Kadıköy öğleden sonrası Metin Kurt’a... Sözünde durmuş olacak ki, kitap 2014’te İletişim’den yayımlandı. Kitabın ikinci cildi İdmancı Ruhlar: Futbol Tarihimizin Klasik Devreleri, 1923-1952 ise 2015’te yine İletişim’den yayımlandı.

Mehmet Yüce hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Etiketler : #tarih, #tenis, #türkiye futbolu, #spor, #beşiktaş, #fenerbahçe, #galatasaray, #kriket, #osmanlı, #ragbi
Osmanlı Melekleri

Mehmet Yüce

Tüm Mehmet Yüce kitaplarını görmek için tıklayınız.