Oblomov
Çeviri
Ergin Altay

ISBN
9789750509827

2. baskı - Nisan 2013
585 sayfa
29,00 TL
Oblomov

İvan Gonçarov

İvan Aleksandroviç Gonçarov, Oblomov’u otuz iki-otuz üç yaşlarında, orta boylu, hoş görünümlü, koyu gri gözlü ama yüz hatlarında herhangi bir fikir, herhangi bir yoğunluk görünmeyen, odacığında oturan silik bir kahraman olarak yarattığında, aslında roman tarihinin en ünlü kişilerinden birine can veriyordu.

İvan Aleksandroviç Gonçarov, Oblomov’u otuz iki-otuz üç yaşlarında, orta boylu, hoş görünümlü, koyu gri gözlü ama yüzhatlarında herhangi bir fikir, herhangi bir yoğunluk görünmeyen,odacığında oturan silik bir kahraman olarak yarattığında, aslında roman tarihinin en ünlü kişilerinden birine can veriyordu. 19.yüzyıl başlarında, çalışkan modern insan idealinden önce,Rusya’nın köle sahibi kırsal soylu sınıfı tarafından aylaklık hâlâ makul ve değerli bir amaç olarak görülürken Oblomov vardı.Miskin, dikkatsiz, meraksız, düş kurma ve oyalanmaya düşkün Oblomov... Yine de ona hayran olmamak imkânsız. Hayatın hep dışında ve uzağında kalan Oblomov, okurların gözünden asla kaçmayacak, gitgide insana dair belli bir durumu tanımlamanın adı haline gelecek, hatta Lenin, Bolşevik devriminden sonra “hâlâ içimizde yaşayan Oblomovlar”dan yakınacaktı...

Oblomov sadece sosyal satir değil, aynı zamanda 19. yüzyıl Rus toplumunun keskin bir eleştirisidir. Klasik olmayı fazlasıyla hak etmiş, dünyanın pek çok diline yeni bir kavram kazandırmış İvan Gonçarov’un bu başyapıtını Ergin Altay’ın özgün çevirisiyle sunuyoruz.

"Gonçarov’un Oblomov’u “lüzumsuz adam”ın en dehşetli örneklerinden biridir." MURAT BELGEKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Oblomov
ISBN
9789750509827
Fiyat
29,00 TL
Kapak Bilgisi
İlya Repin, “Pavel Tretyakov’un Portresi”, 1883
Orijinal Adı
Обломов
Yayın No
İletişim - 1688
Dizi No
İletişim Klasikleri - 56
Sayfa Sayısı
585 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
476 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2013 (1. baskı - Ocak 2012)
Yazar
İvan Gonçarov
Çeviren
Ergin Altay
Dizi Editörü
Orhan Pamuk
Editör
Belce Ünüvar , Müge Karahan
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

İvan Gonçarov

1812’de Rusya’da, bugün Ulyanovsk olarak bilinen Simbirsk’te doğdu. Babası varlıklı bir tüccar olan Gonçarov, 1834’te Moskova Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra otuz yıl devlet memurluğu yaptı. İlk romanı Obyknovennaia istoriya’yı 1847’de yazdı. Yazarın, 1859’da yayımlanan Oblomov adlı eseri ve eserin aynı adlı karakteri 19. yüzyıl Rus edebiyatında bir hayli öne çıktı. Kitap birçok dile çevrildi. Sembolikleşen Oblomov karakteriyle Gonçarov, gündelik dile Oblomovluk kavramını kazandırdı. Memurluktan emekli olduğu 1867 yılında, son romanı Obryv (Yamaç) yayımlandı. Hiç evlenmeyen Gonçarov, 1891 yılında Petersburg’da öldü. Eserlerinden bazıları şunlardır: Obyknovennaya istoriya (1847; Olağan Bir Öykü), İvan Savich Podzhabrin (1848), The Frigate Pallada (1858; Palada Fırkateyni). 

İvan Gonçarov hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Oblomov

İvan Gonçarov

Tüm İvan Gonçarov kitaplarını görmek için tıklayınız.