Türk Evini Hayal Etmek
Çeviri
Mehmet Ratip

ISBN
9789750511035

1. baskı - Ekim 2012
392 sayfa
31,00 TL
Türk Evini Hayal Etmek

Eve Dair Kolektif Düşler
Carel Bertram

Türk evi dendiğinde herkesin aklına gelen, hemen tarif edilebilen görsel bir imge vardır. Sokağa doğru uzanan çıkıntılı üst katlarıyla ahşap iskeletli evlerdir bunlar. Carel Bertram, edebiyata, kanonik anlatılara, bazen karikatürlere ve hatıralara yoğunlaşarak Türk evi imgesini tartışıyor.

Türk evi dendiğinde herkesin aklına gelen, hemen tarif edilebilen görsel bir imge vardır. Sokağa doğru uzanan çıkıntılı üst katlarıyla ahşap iskeletli evlerdir bunlar. Carel Bertram, edebiyata, kanonik anlatılara, bazen karikatürlere ve hatıralara yoğunlaşarak Türk evi imgesini tartışıyor. Hafıza temsil olmaksızın varolamaz ön kabulüyle Türk evi imgesi nasıl üretilmiş, nasıl yaşayabilmiş, hangi anlamlarla geleceğe kalabilmiş sorusunu irdeliyor. Ona göre bir imge yaşıyorsa mutlaka tarihî bir geçmişi vardır, hatırayı temsil eder ve mutlaka beklentileri karşılayarak geleceğe kalır. Türk evi diye tahayyül ettiğimiz şey ister istemez kolektif hafızanın ürünüdür. Evler mimari varlığıyla değil, edebî olarak hayal edilerek bir anlam kazanmıştır ve ancak böyle yaygınlaşabilmiştir. Bertram, o hayalin kendisini ve hayalî üreticilerini anlatıyor bize. Sadece edebiyatı ve kolektif hafızayı değil, milli kimliğin inşasını ve erken dönem cumhuriyetinin düsturlarını tartışan başarılı bir değerlendirme.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türk Evini Hayal Etmek
Alt Başlık
Eve Dair Kolektif Düşler
ISBN
9789750511035
Orijinal Adı
Imagining the Turkish House. Collective Visions of Home
Fiyat
31,00 TL
Yayın No
İletişim - 1804
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 31
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
392 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
319 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2012
Yazar
Carel Bertram
Çeviren
Mehmet Ratip
Editör
Levent Cantek
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Güneş Akkor, Cem Tüzün
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Carel Bertram

Sanat ve mimarlık tarihi eğitimi almış, şehir ve İslam düşüncesi tarihi hakkında çalışmalar sürdürmüştür. San Francisco Üniversitesi'nde İslami Araştırmalar ve Ortadoğdu Bölümü'nde öğretim üyesidir.