Pop Dedik
ISBN
9789750503986

1. baskı - Nisan 2006
543 sayfa
36,50 TL
Pop Dedik

Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği
Murat Meriç

Radyo, televizyon ve barlardaki programlarıyla; dergilere, gazetelere yazdığı yazılarla "eski 45?likler" akımının öncülerinden olan Murat Meriç, "Pop Dedik"te, ilk nüvelerinden başlayarak Türkiye'de popun seyrini gözler önüne seriyor. Donizetti Paşa'dan Peruz Hanım'a, "Burçak Tarlası"ndan "Kıl Oldum Abi"ye, Erol Büyükburç'tan Sezen Aksu'ya akla gelebilecek her türlü isme, şarkıya değinirken bir yandan da meselenin sosyal arka planına bakmayı ihmal etmiyor.

Radyo, televizyon ve barlardaki programlarıyla; dergilere, gazetelere yazdığı yazılarla "eski 45?likler" akımının öncülerinden olan Murat Meriç, "Pop Dedik"te, ilk nüvelerinden başlayarak Türkiye'de popun seyrini gözler önüne seriyor. Donizetti Paşa'dan Peruz Hanım'a, "Burçak Tarlası"ndan "Kıl Oldum Abi"ye, Erol Büyükburç'tan Sezen Aksu'ya akla gelebilecek her türlü isme, şarkıya değinirken bir yandan da meselenin sosyal arka planına bakmayı ihmal etmiyor. Türkiye'de pop müziğin doğduğu, geliştiği, değiştiği çerçeveye daha yakından bakmak için çok önemli bir çalışma olan "Pop Dedik"; otuz iki kısım tekmili birden tam gaz eğlence de vaat ediyor: Kanto, tango, caz, saz, alafranga, Arabik havalar, Yunan ezgileri, Yeşilçam filmleri, aranjmanlar, türküler, düğün şarkıları, barış şarkıları, Atatürk şarkıları, futbol şarkıları, işçi şarkıları... Renkli bir "Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği" programı. Hazırlayan ve sunan: Murat Meriç...
Kitabın Adı
Pop Dedik
Alt Başlık
Türkçe Sözlü Hafif Batı Müziği
ISBN
9789750503986
Fiyat
36,50 TL
Yayın No
İletişim - 1154
Dizi No
Bugünün Kitapları - 103
Sayfa Sayısı
543 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
384 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2006
Editör
Kıvanç Koçak, Tanıl Bora
Kapak
Arslan Eroğlu
Kapak Filmi
Mat Yapım
Uygulama
Nurgül Şimşek
Düzelti
Belce Ünüvar
Montaj
Şahin Eyilmez
Yazar
Murat Meriç
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Murat Meriç

1972'de Çanakkale'de doğdu. Küçük yaşta plak dinleyerek başladığı "müzik çalışmaları", Milli Kütüphane'deki gazete koleksiyonunu keşfedince başka bir yöne kaydı. Kendini bildi bileli plak topluyor, dinliyor, tarihlerini araştırıyor, üzerilerine yazılar yazıyor ve bunları her tarafta dinletmekten keyif alıyor. İletişim'den, Türkiye'de pop müziğin tarihini hikaye eden Pop Dedik adlı kitabı çıktı. (2006)