"Bin Atlı Akınlarda Çocuklar"
ISBN
9789750512407

1. baskı - Eylül 2013
208 sayfa
20,00 TL
"Bin Atlı Akınlarda Çocuklar"

Ortaokul Türkçe Ders Kitaplarında Şiir (1929-2005)
Hilmi Tezgör

Şiirin derinlemesine okunmadığı ve yüzeysel bir ilgi gördüğü, gündelik yaşamın parçası haline hiç elemediği, şiir kitaplarının satın alınmadığı Türkiye’de aslında öğrencilik yıllarından itibaren şiire temas etmeyen bir toplumdan söz edemez miyiz?

 Şiirin derinlemesine okunmadığı ve yüzeysel bir ilgi gördüğü, gündelik yaşamın parçası haline hiç gelemediği, şiir kitaplarının satın alınmadığı Türkiye’de aslında öğrencilik yıllarından itibaren şiire temas etmeyen bir toplumdan söz edemez miyiz? Öğrenciler yetişirken hangi şairleri ve şiirleri okuyarak edebiyatla ilişki kuruyorlar? Ders kitaplarında yer alan şairler ve şiirleri gerçekten şiir sevgisini kalıcı hale getirebilecek nitelikte mi?

 
“Bin Atlı Akınlarda Çocuklar” bu sorulara yanıt olabilecek bir araştırma yürütüyor: Okullardaki Türkçe eğitiminin evrelerini; Türk şiirinin cumhuriyetten günümüze kadar geçirdiği biçim ve içerik değişimlerini ve bunların ders kitaplarına yansımasını söz konusu dönemleri, öne çıkan şair ve şiirleri göz önüne alarak ortaya koyuyor. Hilmi Tezgör, ortaokul Türkçe ders kitaplarının ve bu kitaplarda yer alan şairlerin/şiirlerin bir dökümünü yaparak “milli” eğitimin şiirdeki yansımalarını inceliyor.
 
 
 
 


Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Bin Atlı Akınlarda Çocuklar"
Alt Başlık
Ortaokul Türkçe Ders Kitaplarında Şiir (1929-2005)
ISBN
9789750512407
Fiyat
20,00 TL
Yayın No
İletişim - 1906
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 38
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
208 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
174 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 2013
Yazar
Hilmi Tezgör
Editör
Kıvanç Koçak
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Hilmi Tezgör

1968'de İstanbul'da doğdu. Avusturya Lisesinde okudu. Dergicilik, yayınevi editörlüğü ve müzik yazarlığı yaptı. Yüksek lisansını Boğaziçi, doktorasını İstanbul Üniversitesinde tamamladı. 1992'den bugüne çeşitli dergi, gazete ve antolojilerde şiirleri, şiir ve şarkı sözü çevirileri, edebiyat ve müzik konulu yazıları yayımlanıyor. 1995'te kurulduğundan beri Açık Radyo'da Vertigo isimli müzik programını hazırlıyor. Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak modern Türk edebiyatı, modern Türk şiiri, edebiyat kuramları, karşılaştırmalı edebiyat ve popüler müzik-edebiyat ilişkisi alanında dersler veriyor, çalışmalar yapıyor. Şiir kitabı: Geçişli Fiiller (Altıkırkbeş, 2003). Çeviri şiir kitapları: Hermann Hesse / Seçilmiş Şiirler (Altıkırkbeş, 1994), Erich Fried / 41 Aşk Şiiri (İyi Şeyler, 1998), Karl Krolow / Dünyanın İşaretleri (Yapı Kredi Yayınları, 1999). Derleme kitabı: "Korkuyu Beklerken" Gelenler: Oğuz Atay Öyküleri Üzerine Yazılar (İletişimYayınları, 2011).Hilmi Tezgör

Tüm Hilmi Tezgör kitaplarını görmek için tıklayınız.