Adalet Partisi
ISBN
9789750502231

2. baskı - Temmuz 2013
376 sayfa
28,00 TL
Adalet Partisi

İdeoloji ve Politika
Tanel Demirel

Adalet Partisi (AP), 27 Mayıs 1960 sonrasından 12 Eylül 1980’e dek Türkiye’nin siyasal hayatına damgasını vuran bir olgu. Bu dönemin önemli bir bölümünde iktidar veya iktidar ortağıydı AP. Dönemin siyasal ve ideolojik tartışmaları içinde mayalanan sağ-sol kutuplaşmasının bir tarafıydı. DP’nin selefi ve ANAP/DYP (hatta devamında AKP) çizgisinin halefi olarak, AP’nin, Türkiye’de sağcılığın inşasını gerçekleştirdiği söylenebilir.

Adalet Partisi (AP), 27 Mayıs 1960 sonrasından 12 Eylül 1980’e dek Türkiye’nin siyasal hayatına damgasını vuran bir olgu. Bu dönemin önemli bir bölümünde iktidar veya iktidar ortağıydı AP. Dönemin siyasal ve ideolojik tartışmaları içinde mayalanan sağ-sol kutuplaşmasının bir tarafıydı. DP’nin selefi ve ANAP/DYP (hatta devamında AKP) çizgisinin halefi olarak, AP’nin, Türkiye’de sağcılığın inşasını gerçekleştirdiği söylenebilir. Tanel Demirel bu kitapta AP’nin politik ve ideolojik kimliğini analiz ediyor. Partinin, modernleşme, demokrasi ve özgürlükler, kalkınma konularındaki tutumunu; buralardaki gerek ‘tutarlılıkların’ gerekse ‘çifte-standartların’ saiklerini ortaya koyuyor. Bu bağlamda, Türkiye’de liberal siyasal ideolojinin açılımlarını ve kısıtlarını sorguluyor. AP’nin siyasal elitten ve Kemalist ideolojiden kopuş noktaları ve onunla devamlılıkları da, çalışmanın önemli bir tartışma eksenini oluşturuyor. Bu yanıyla kitap, Türkiye’nin siyasal kültürü hakkında da zengin gözlemler sunuyor. AP, aynı zamanda, 1960 sonrası Türkiye siyaset tarihinin ‘kalıcı’ bir figürü olarak Süleyman Demirel’in siyasal liderlik kariyerinin doğuşuna ebelik yaptı. Kitap, Demirel’in görüşlerine ve AP liderliğindeki ideolojik stratejisine dair bir inceleme niteliği taşıyor, aynı zamanda.
Kitabın Adı
Adalet Partisi
Alt Başlık
İdeoloji ve Politika
ISBN
9789750502231
Fiyat
28,00 TL
Yayın No
İletişim - 992
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 162
Sayfa Sayısı
376 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
277 gr
Baskı
2. baskı - Temmuz 2013 (1. baskı - Nisan 2004)
Yazar
Tanel Demirel
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Kapak Filmi
4 Nokta Grafik
Dizgi
Nurgül Şimşek
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Kerem Ünüvar
Montaj
Hasan Deniz
Cilt
Sena Ofset
Basımevi
Sena Ofset

Tanel Demirel

1968 Fatsa doğumlu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. University of Newcastle Upon Tyne’de yüksek lisans, Bilken Üniversitesi’nde doktora yaptı. Halen Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesidir.

Tanel Demirel hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


Etiketler : #adalet partisi, #demokrat parti, #liberal siyasal ideoloji, #merkez sağ siyaset, #siyaset bilimi, #süleyman demirel, #türk sağı, #türkiye
Adalet Partisi