Anasayfa Yorumlar Künye Fotoğraflar
Kan ve İnanç
Kan ve İnanç

“Kan ve İnanç, on binlerce yaşama mal olan yıpratıcı gerilla savaşının anlamını ve tarihini ortaya koymayı başarıyor.”
Boston Globe

“Kan ve İnanç, isyancıların karanlık dünyaları ve Türkiye’nin git gide ağırlaşan Kürt sorunu hakkında sıradışı bir yaklaşım sunuyor.”
The Economist

“Marcus, PKK hakkında eşsiz bir bilgi birikimine sahip ve kitabı, konuyla ilgilenenler için temel bir metin. Kan ve İnanç’ın yayın tarihi de, Kürtlerin kaderinin Ortadoğu’nun geleceği açısından giderek güçlendiği önemli bir döneme denk geliyor.”
Patrick Cockburn, The Occupation: War and Resistance in Iraq
kitabının yazarı

“Aliza Marcus, ancak varolan çatışmayı kavramış bir gazetecinin kotarabileceği türden bir kitap yazmış. Kürtlerin şiddet ve acı dolu öykülerini anlayabilmek için ayrıntıları kaçırmayan müthiş bakışıyla, bölgeye ilişkin sağlam tarih bilgisini birleştirmiş. Kan ve İnanç, Ortadoğu’nun hareketli bölgelerini anlamaya çalışan herkesin okuması gereken bir çalışma.”
Charles M. Sennott, The Body and the Blood: The Middle East's Vanishing Christians and the Possibility for Peace kitabının yazarı

“Bu kitap, Kürt ulusal hareketini ve Kürt politikasını anlamamıza büyük katkısı olacak özgün bir çalışma. Yakın dönem Kürt tarihi ve genel olarak Kürt sorunuyla ilgili kavrayışımızı genişletecek bir eser. Buna benzer bir kitap olduğunu sanmıyorum.”
Keith Hitchins, The Journal of Kurdish Studies editörü

“Marcus’un serinkanlı anlatımıyla, tarafsızlığıyla, gerçeklere ve belgelere dayalı tarzıyla etkileyici. PKK’nın şiddet eylemlerini nesnel bir biçimde ele alırken, öte yandan, örgütün sağladığı tek kazanımı ortaya koyuyor: Kürt sorununu Türkiye’nin gündemine getirmek ve dünyanın karşısına çıkarmak.”
Bookforum

“Bu önemli, güncel ve zevkle okunan kitap, Kürtçe karşılığının kısaltması olarak bilinen adıyla Kürdistan İşçi Partisi PKK’nın oluşumunu, güçlenişini ve değişimlerini ele alıyor. Şiddetle tavsiye ediyoruz.”
Choice

Marcus, kolay okunan, çok iyi yazılmış, sağlam bir araştırmaya dayalı ve etkileyici bir metin sunuyor. Akademisyenlerin ve gazetecilerin PKK’ya ilişkin çalışmalarını zayıflatan tutarsız ifadelerden, anlaşılmaz Marksist-Leninist jargondan, çelişkili açıklamalardan farklı bir çalışmayla karşı karşıyayız. Kan ve İnanç, PKK’yı anlamak için kaçınılmaz olarak başvurulması gereken kişilere ve konulara odaklanıyor… Araştırmacılar, siyaset üretenler ve PKK meselesiyle ilgilenen herkes için paha biçilmez bir kitap.
Middle East Journal

“Marcus’un ayrıntılı tarihsel analizi ve güvenilir kaynakları sayesinde, Kan ve İnanç, PKK’yı yaratanların ağzından yazılan, kaynak eser değerinde bir PKK tarihçesi olmuş.”
Richard Saccone, Association for the Study of the Middle East and Africa


Köşe Yazıları


Mete Çubukçu - “Bir örgütün anatomisi”

Mehmet Ali Birand - “PKK'nın gerçek yüzü bu kitapta...”

Ruşen Çakır - 16 yıl önce PKK yok olmaktan nasıl kurtulmuştu?

Hasan Bülent Kahraman - “Kuzey Irak ve Türkiye”

Cengiz Çandar - “Ne istediğimizi biliyor muyuz?”

Ruşen Çakır - Öcalan yakalandı PKK’nın önü açıldı

Şahin Alpay - “PKK’nın öyküsü: ‘Kan ve İnanç’”

Emrullah Erkan ve Mehmet Demirci - “Author of book on PKK says Turkey’s fears not unfounded”

Hevallo - “A Critical Review from a Pro Kurdish Freedom Struggle Perspective”

Michael M. Gunter - “Blood and Belief: The PKK and the Kurdish Fight for Independence”

Michael Rubin - “Blood and Belief: The PKK and the Kurdish Fight for Independence”

Quil Lawrence - “The Kurdish Question: How a rebel group has tried to capture a people's aspirations”

 


İletişim Yayınları
İletişim Yayınları