Anasayfa Yorumlar Künye Fotoğraflar
Kan ve İnanç
Güneydoğu'da faal olan PKK asileri. Bu genç erkek ve kadınlar Cizre dışındaki bir grup küçük köye birkaç  saatlik yürüme mesafesinde bulunan bir vadide bulunuyorlardı.
(Fotoğraf, Aliza Marcus, 1993)
Kürt yılbaşı Newroz’u kutlamak için giyinip süslenmiş bir Kürt kızı, Mart 2005
(Fotoğraf: Mark Campbell)
PKK militanları Ocak 1992’de Türk askerleriyle bir çatışmada ölen PKK grup komutanı Necim (Cuma) Çelik’in naaşını taşıyor. (Fotoğrafı, Necim’in ağabeyi olan Selahattin Çelik sağladı)
PKK’nın 1993’te örgütlediği Kürdistan Meclisi delegeleri, Kuzey Irak’taki Zeli kampında kalaşnikofları temizlemeyi öğreniyor.
(Fotoğrafı sağlayan Murat Dağdelen)
1996 yılı Diyarbakır’ında Kürt göstericiler Newruz’u kutluyor. (Kaynak: Anonim)
Bu fotoğraf 1992’de Şırnak’la Cizre arasında bir askerî kontrol noktasının yakınındaki çayevinde çekilmiş. Marcus’un solunda şoför, sağında bir asker oturuyor.
Ağrı-Doğubayazıt merkezinde Kürt yılbaşı Newroz’u kutlamak için toplanmış, aralarında PKK bayrağı tutan bir kadının da bulunduğu Kürtler, Mart 2005 (Fotoğraf: Mark Campbell)
Güneydoğu'da faal olan PKK asileri. Bu genç erkek ve kadınlar Cizre dışındaki bir grup küçük köye birkaç  saatlik yürüme mesafesinde bulunan bir vadide  bulunuyorlardı.
(Fotoğraf, Aliza Marcus, 1993)
Güneydoğu’nun kimi kesimlerinde PKK kontrolünü kırma gayretlerinin bir parçası olarak, Türk askerleri sık sık evlere baskın düzenleyip, PKK’nın desteklendiğine dair kanıtlar ve silah arıyorlardı. Bu fotoğrafta, askerlerin Cizre’de bir evin (ya da bir grup evin) kapısından girmeye hazırlanışı görülüyor. Yıl 1992.
Suriye’den ayrılmaya zorlanmazdan birkaç ay önce Abdullah Öcalan.
(Fotoğraf: Michael Gunter, Mart 1998)
Kasım 1983’te, PKK’nın beşinci kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere önde gelen PKK militanları Lolan-Kuzey Irak’taki geçici kampta toplandı. Arkalarında, Diyarbakır Cezaevi’ne hapsedilen ve hapishane koşullarını protesto etmek üzere bir yıl öncesinde kendilerini öldüren PKK üyelerinin fotoğrafları var. Toplantıya katılanlar arasında bulunanlar: En solda, halen üst-düzey PKK yöneticisi olan Duran (Abbas) Kalkan ve soldan üçüncü Selahattin Çelik. Ötekilerin kimliği bilinmiyor.(Fotoğraf, Selahattin Çelik tarafından sağlandı.)
PKK eylemcilerinden Murat Dağdelen (sağda). Dağdelen, Kürdistan Ulusal Meclisi’ne yönelik planlar üzerinde tartışmak için 1993 yılı başlarında Abdullah Öcalan’la Şam’da görüştü.
(Fotoğrafı sağlayan Murat Dağdelen)
Bu silahlı genç adamlar PKK’nın Güneydoğu’da sahip olduğu faal sivil yandaşlarından oluşan ve genellikle “milis” olarak bilinen geniş şebekenin üyeleriydi. Güçlerini genellikle protestolarda ve cenaze törenlerinde gösteriyorlardı. Bu fotoğraf, o yıllarda PKK’nın sağlam bir kalesi olan 1992 yılı Cizre’sinde çekildi. (Fotoğraf kimliği gizli bir kaynaktan sağlandı.)
 
İletişim Yayınları
İletişim Yayınları