"Zor Kişilikler"le Yaşamak
Çeviri
Rıfat Madenci

ISBN
9789754707786

27. baskı - Kasım 2018
336 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

"Zor Kişilikler"le Yaşamak

François Lelord, Christophe Andre

Problemlerimizin kaynağını, çoğu zaman hayatımızdaki “başka kişiler”in yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Sorunlarımızın odağındaki “başka kişiler”i fark ettiğimizde, onların birer “zor kişilik” olarak en yakın dostumuz, iş arkadaşımız hatta eşimiz olduğunu görürüz. “Zor kişilikler”in çevresi, bu kişilerin sürekli olarak sergiledikleri davranışlar karşısında şaşkınlığa düşer:

Problemlerimizin kaynağını, çoğu zaman hayatımızdaki “başka kişiler”in yaşantımızı ne derece etkilediklerini fark etmeksizin yanlış yerlerde ararız. Sorunlarımızın odağındaki “başka kişiler”i fark ettiğimizde, onların birer “zor kişilik” olarak en yakın dostumuz, iş arkadaşımız hatta eşimiz olduğunu görürüz. “Zor kişilikler”in çevresi, bu kişilerin sürekli olarak sergiledikleri davranışlar karşısında şaşkınlığa düşer: Yaşamı çatışmalar ve dargınlıklarla geçen paranoyak kişilik, başkalarını idealize etmeyle hayal kırıklığı arasında salınan oyuncu kişilik, çevresinden karşılıksızca ilgi ve ayrıcalık talep eden narsist kişilik, iç dünyasına kapanan şizoid kişilik ve sürekli koruyucularının gölgesinde yaşayan bağımlı kişilik… Peki ama bu sorunlu var olma biçimleri nasıl değiştirilecektir? Bu konuda bütün görev ve sorumluluk kişiye mi ait olacaktır? Yoksa, bu tür kişilerin davranışlarından yakınan ya da rahatsızlık duyan çevresinin ona baskı uygulaması mı gerekir? Zor kişiliklerle baş edebilmek ve onlarla birlikte yaşayabilmek mümkün müdür?

“Zor Kişilikler”le Yaşamak on iki ayrı zor kişilik tipinin kendilerini ve başkalarını nasıl gördüğünü anlatıyor. “Zor kişiliğin” kendine ve dünyaya bakış açısını anladığımız zaman, bu kişinin bazı davranışlarını açıklamanın nasıl da kolaylaştığını gösteriyor. Kitap hayatımızdaki “zor kişilikler”le beraber nasıl yaşayacağımızı anlatmanın dışında, kendimizi daha iyi tanımamıza ve kendimizde “zor kişilik” özelliklerinden bazılarının bulunup bulunmadığını anlamamıza da yardım ediyor.

François Lelord ve Christophe André, psikiyatr ve psikoterapi uzmanları olarak ele aldığı kişilik tiplerine uygun vaka analizleri ışığında, meslek ya da aile çevremizde bulunan zor bir kişiliği idare etmek konusunda bize yol gösteriyorlar. “Zor kişilikler”le yaşamayı seçen ya da buna mecbur olanların ve başkaları tarafından “zor bir kişilik” olarak tanımlanan herkesin faydalanacağı bir okuma.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Zor Kişilikler"le Yaşamak
ISBN
9789754707786
Orijinal Adı
Comment gerer les personnalites difficiles
Yayın No
İletişim - 597
Dizi No
Psykhe - 8
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
336 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
274 gr
Baskı
27. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Şubat 2000)
Yazar
François Lelord, Christophe Andre
Yayın Danışmanı
Ahmet İnsel
Dizi Yayın Yönetmeni
Mustafa Bayka
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Metin Pınar
Çeviren
Rıfat Madenci
Kapaktaki Görsel
Tom Curry
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

François Lelord

1953 yılında Paris’te doğdu. Uzun yıllar kendi muayenehanesinde psikiyatr olarak çalıştıktan sonra 1996’da şirketlere stres yönetimi ve çalışan memnuniyeti konularında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Halen psikiyatri çalışmalarını Paris’te ve Bangkok’ta sürdürüyor ve çeşitli konularda kitaplar yazıyor.


Christophe Andre

1956 yılında Montpellier’de doğdu. Halen Paris’teki Sainte-Anne Hastanesi’nde psikiyatrist olarak çalışıyor ve uzmanlık alanı olan anksiyete ve depresyon konularında makale ve kitaplar yazıyor.François Lelord

Tüm François Lelord kitaplarını görmek için tıklayınız.

Christophe Andre

Tüm Christophe Andre kitaplarını görmek için tıklayınız.