Zonguldak
ISBN
9789750521935

1. baskı - Haziran 2017
349 sayfa


39,50 TL
31,60 TL
“Yüz Karası Değil, Kömür Karası”

Zonguldak

Atilla Barutçu (Der.), Figen Uzar Özdemir (Der.)

Zonguldak, bir işçi şehri; Türkiye’de işçi sınıfı kültürünün belli başlı havzalarından biri. Elinizdeki derleme, “deresi siyah akan” diyarın elbette öncelikle bu yanına bakıyor.

“‘Zonguldak’ı Türkiye’nin ötekisi, istenmeyeni, bedeninden atmak istediği bir parçası olarak düşünebilir miyiz?’ sorusu Zonguldak’ın bugünkü durumunu anlamamıza yardımcı olabilecek spekülatif bir soru olarak önümüzde duruyor. Özellikle 80’li yılların sonu ve 90’lı yıllarda gerçekleştirilen özelleştirmelerle beraber ‘Türkiye’nin sırtındaki kambur’ olarak görülmeye başlanan Zonguldak için aynı tartışma 2014 yılında çıkan ‘Torba Kanun’ ile tekrar gündeme geldi. Kentte ve havzada çıkarılan, ülke sanayisi için bir zamanlar büyük öneme sahip taş kömürü önemini yitirirken işsizlik gibi hayati bir toplumsal problemle yüzleşen kent, ‘görünmeyen ve istenmeyen’ bölge pozisyonu üzerinden konuşulur oldu.”
Figen Uzar Özdemir


Zonguldak, bir işçi şehri; Türkiye’de işçi sınıfı kültürünün belli başlı havzalarından biri. Elinizdeki derleme, “deresi siyah akan” diyarın elbette öncelikle bu yanına bakıyor: Zorunlu çalışma mükellefiyetinden özelleştirme sürecine, uzun bir sınıflaşma ve direniş tecrübesi… Günümüzde, termik santral karşıtı muhalefete de akan bir gelenek... Ama o kadar değil. Konut politikasından sanatsal faaliyetlere, her boyutuyla şehir kültürü de var derlemenin içinde. Zonguldak’ın gündelik hayatında kadınlık ve erkeklik halleriyle ilgili canlı gözlemler de var... Zengin tasvirleriyle, edebiyatta ve sinemada Zonguldak’ın görünümleri var... Görünmezlikleriyle şehrin görünmezliğini simgeleyen madenci çöpçü katırları var… Kömürspor-Zonguldakspor da var.


Atilla Barutçu ve Figen Uzar Özdemir’in derlediği Yüz Karası Değil Kömür Karası’na ayrıca İbrahim Akyürek, E. Atilla Aytekin, Akın Bakioğlu, Şeyma Balcı, Fahri Bozbaş, Hanen Çiftdoğan, Ayça Demir, Naz Hıdır, Alaaddin Kara, Ayhan Kaya, Caner Özdemir, Hasan Anıl Sepetci, H. Tarık Şengül, Mete Arif Tokmak, Güzin Yamaner, Ayça Erinç Yıldırım, Evrim Yılmaz katkıda bulundu.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Devletin Zonguldak Kömür Havzası’nda işçi sınıfı kimliği üzerindeki etkisine dair bazı notlar
Mükellefiyetin ardından: Zonguldak Kömür Havzası’nda çalışma ilişkileri (1946-1962)
Çalışarak yok olmak: Son büyük yürüyüşün ardından Zonguldak kömür madeni işçilerinde direniş ve dayanışma
Kömür ve duman: Zonguldak’ta termik santral karşıtı mücadeleler
İşçi kenti Zonguldak’ta karma gelir gruplu bir toplu konut deneyimi
Zonguldak’ta feminist kadınların gündelik yaşamlarına, örgütlenme girişimlerine ve eylemlilik imkânlarına bakış
Suskunluk ve gözetim: Devrek kahvehanelerinde erkeklik
Nahid Sırrı Örik’in Kıskanmak romanı üzerine...
Zonguldak’ta tiyatro
Yoksunluktan yokluğa: Türk sinemasında Zonguldak
Zonguldak’ta sanatçı olmak
Zonguldak’taki madenci ve çöpçü katırlar
Mağlup şehrin mağlup takımı: Zonguldak Kömürspor
“Kömür Karası”ndan notalar
Çocuk cinsel istismarı ve Zonguldak
İstatistiklerle Zonguldak’ın durumu: 2015 illerde yaşam endeksi verileri
Metin Kaya ve Zonguldak belgeselleri
Alaaddin Kara ve İbrahim Akyürek ile Zonguldak fotoğrafçılığı üzerine
Üst Başlık
“Yüz Karası Değil, Kömür Karası”
Kitabın Adı
Zonguldak
ISBN
9789750521935
Yayın No
İletişim - 2478
Dizi No
Memleket Kitapları - 31
Alan
Tarih, Kentleşme, Çevre ve Ekoloji
Sayfa Sayısı
349 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
291 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2017
Derleyen
Atilla Barutçu, Figen Uzar Özdemir
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak Fotoğrafı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Ayhan Matbaası

Atilla Barutçu

1988 Antakya doğumludur. 2011 yılında ODTÜ Sosyoloji lisans programını tamamlamış, 2013 yılında Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesini almıştır. Şu an ODTÜ Sosyoloji ve Ankara Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalları’nda doktora adayı ve Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisidir. Eleştirel erkeklik çalışmaları, queer teori, sanat ve toplumsal cinsiyet, aile sosyolojisi alanlarında çalışmaktadır. Eleştirel Erkeklik İncelemeleri İnisiyatifi üyesidir ve Masculinities: A Journal of Identity and Culture dergisinde asistan editördür. Damla Balığını Anlamak adlı bir öykü kitabı bulunmaktadır.


Figen Uzar Özdemir

2004 yılında ODTÜ Sosyoloji lisans programını tamamlamış ve 2006 yılında Bauhaus Üniversitesi, Weimar’dan
“Avrupa Kent Çalışmaları” yüksek lisans derecesini almıştır. ODTÜ Sosyoloji Doktora Programı’nda doktora adayıdır ve Bülent Ecevit Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisidir. Kent sosyolojisi, göç çalışmaları, toplumsal cinsiyet ve din sosyolojisi alanlarında çalışmaktadır.