Zelda Sayre - F. Scott Fitzgerald
Çeviri
Yeşim Harcanoğlu

ISBN
9789754708622

1. baskı - Ocak 2001
192 sayfa


Tükendi

Zelda Sayre - F. Scott Fitzgerald

Kyra Stromberg

Zelda Sayre ve F. Scott Fitzgerald’ın karşılaşmaları I. Dünya Savaşı’nın son günlerine rastlar. Bir yanda dans, tiyatro, edebiyat gibi birçok alanda gözardı edilemez bir yeteneğe sahip Güney dilberi; diğer yanda başarılı olmaya ve yüzyılın en önemli yazarları arasına girmeye ant içmiş Kuzeyli delikanlı.

Zelda Sayre ve F. Scott Fitzgerald’ın karşılaşmaları I. Dünya Savaşı’nın son günlerine rastlar. Bir yanda dans, tiyatro, edebiyat gibi birçok alanda gözardı edilemez bir yeteneğe sahip Güney dilberi; diğer yanda başarılı olmaya ve yüzyılın en önemli yazarları arasına girmeye ant içmiş Kuzeyli delikanlı. Bu iki hırslı insan çalkantılı yirmili yıllar boyunca, savaş sonrası psikolojisinin çıkmazlarıyla boğuşan ve “Amerikan rüyası”na tutunmaktan başka çıkar yol bulamayan bunalımlı bir neslin gözünde tam da bu hayalin cisimleşmiş suretini oluştururlar. Yaşam tarzları ve yazdıklarıyla caz çağının idolü haline gelirler. Ancak kendi içlerinde dengeler, dışarıdan göründüğü kadar uyumlu değildir. Rekabet halindeki hırsları edebiyat alanında boy ölçüşmeye başladığında, geri dönüşü olmayan bir noktadadırlar artık: Scott’ı alkol şişesine daha sık uzanacağı, Zelda’yı ise sinir zafiyetlerine çare bulmak umuduyla yattığı sanatoryumlarda geçireceği buhranlı günler beklemektedir.
Kitabın Adı
Zelda Sayre - F. Scott Fitzgerald
ISBN
9789754708622
Orijinal Adı
Zelda und F. Scott Fitzgerald Ein americikanischer Traum
Yayın No
İletişim - 678
Dizi No
Aşklar ve Çiftler - 9
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
192 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Ocak 2001
Yazar
Kyra Stromberg
Çeviren
Yeşim Harcanoğlu
Editör
Bahar Siber
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Serap Yeğen
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Kyra Stromberg

Kyra Stromberg Moskova’da dünyaya geldi. Bonn, Berlin ve Viyana’da yüksek öğrenim gören yazar, halen Freiburg’da eleştirmen, denemeci, çevirmen ve serbest yazar olarak yaşıyor. Uzmanlık alanı olan Anglosakson edebiyatı üzerine birçok çalışma yayımlamıştır.