Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı
Çeviri
Melike Işık Durmaz, Ümran Özbalcı

ISBN
9789750518973

1. baskı - Şubat 2016
391 sayfa


36,00 TL
28,80 TL

Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı

Araştırmalar, Tartışmalar
Ermeni Soykırımı Araştırmaları Uluslararası Bilim Konseyi

Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı, çağımızın ilk soykırımını incelerken 20. yüzyılın ürünü olan bir kitlesel şiddet eylemleri çağını da sorguluyor.

Ermeni Soykırımı Araştırmaları Uluslararası Bilim Konseyi’nin 2015 yılında Paris’te gerçekleştirdiği geniş katılımlı uluslararası bir kolokyumun bildirilerinden derlenen Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı, alanında söz sahibi bilim insanlarının çok değerli katkılarını bir araya getiriyor. Derlemedeki çalışmalar, sadece Ermeni soykırımını yorumlamakla kalmıyor, kıyım sürecinin aşamalarını, Osmanlı toprakları üzerinde yaşayan diğer azınlıkların karşılaştığı zulüm politikalarını, Birinci Dünya Savaşı ve uluslararası konjonktürün etkilerini, hukuki açıdan soykırımın yankılarını ele alıyor; yıkımın izlerini hafıza, aktarım, inkâr ve affetme sorunsalları çerçevesinde tartışıyor. Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı, çağımızın ilk soykırımını incelerken 20. yüzyılın ürünü olan bir kitlesel şiddet eylemleri çağını da sorguluyor.


“Soykırım sadece Osmanlı İmparatorluğu’nun, İttihatçı zorbalık yönetiminin güçlenmesini ve iç düşmanın yok edilmesi sürecini meşrulaştıracak biçimde Avrupa’daki savaşa dahil olmasının bir sonucu değildir. (...) Ermenilerin, özgürlük ve güvenliklerini sağlamak için Osmanlı İmparatorluğu’ndan talep ettiği reformlar, onların toplumsal, siyasal bünyeden ve ülke topraklarından tümüyle temizlenmesi gereken mutlak bir iç düşmana dönüşmesinin başlangıç noktası olacaktır; hatta bu temizlik, imparatorluğun hayatta kalmasının ve yeniden doğmasının önkoşulu kabul edilecektir.”

VINCENT DUCLERT

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yüz Yıl Sonra Ermeni Soykırımı
Alt Başlık
Araştırmalar, Tartışmalar
ISBN
9789750518973
Orijinal Adı
Le génocide des Arméniens. Cent ans de recherche 1915-2015
Kapak
1915-1916 yıllarında Der Zor’daki katliamlardan arta kalanlara bakan Ermeni lider Papazyan (Kaynak: Norveç Ulusal Arşivi, Bodil Biørn Koleksiyonu)
Yayın No
İletişim - 2276
Dizi No
Tarih - 105
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
391 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
401 gr
Baskı
1. baskı - Şubat 2016
Yazar
Ermeni Soykırımı Araştırmaları Uluslararası Bilim Konseyi
Çeviren
Melike Işık Durmaz, Ümran Özbalcı
Yayına Hazırlayan
Melike Işık Durmaz, Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ebru Gezici
Baskı ve Cilt
Sena Ofset