Yokuştaki Salyangoz
Çeviri
Selahattin Erkanlı

ISBN
9789754708219

1. baskı - Temmuz 2000
270 sayfa


Tükendi

Yokuştaki Salyangoz

Boris Ştrugatski, Arkadi Ştrugatski

Yokuştaki Salyangoz, biri cehaletin diğeri bürokrasinin hüküm sürdüğü bir dünyada insanca bir yaşamın ve bilginin hasretini çeken iki entelektüelin öyküsü. İki kahraman roman boyunca hiç karşılaşmazlar; ama Kandid’i bitmeyen arayışının başına, Pepper’i ise iktidar koltuğuna getiren yazgıları aynı tutku tarafından belirlenir: Karanlık ve gizemli orman.

Yokuştaki Salyangoz, biri cehaletin diğeri bürokrasinin hüküm sürdüğü bir dünyada insanca bir yaşamın ve bilginin hasretini çeken iki entelektüelin öyküsü. İki kahraman roman boyunca hiç karşılaşmazlar; ama Kandid’i bitmeyen arayışının başına, Pepper’i ise iktidar koltuğuna getiren yazgıları aynı tutku tarafından belirlenir: Karanlık ve gizemli orman. Kahramanların seçimlerinde, modern entelektüellerin yüz yüze olduğu iki alternatif, görmek mümkündür: İktidarın kışkırtıcılığı karşısında bilimsel mesafenin korunması.
Yer yer ağır bir kasvete bürünen bürokrasi betimlemeleriyle, akademisyenlerin, fanatizmin, hatta bilimkurgu türünün kendisinin alaya alındığı ince ironisiyle Yokuştaki Salyangoz, yazarların olgunluk dönemi eserleri arasında farklı bir yere sahiptir. Sovyet bilimkurgu edebiyatının önemli isimlerinden Ştrugatski Kardeşler, Kafka’dan Lem’e , Voltaire’den Lewis Carroll’a kadar pek çok yazar ve düşünüre göndermede bulundukları bu romanlarıyla, “iyi bilimkurgu iyi edebiyattır” sözünü bir kez daha haklı çıkarıyorlar.
Kitabın Adı
Yokuştaki Salyangoz
ISBN
9789754708219
Orijinal Adı
Ulitka na Sklone (The Snail on the Slope)
Yayın No
İletişim - 634
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 135
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
203 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2000
Yazar
Boris Ştrugatski, Arkadi Ştrugatski
Çeviren
Selahattin Erkanlı
Editör
Elçin Gen
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Kapaktaki Görsel
Şenol Küçükyıldırım
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Boris Ştrugatski

1933'te Leningrad'da doğdu. Birçok eserini kardeşi Arkadi Ştrugatski'yle birlikte kaleme almıştır. Kardeşiyle Stalker filmi de dahil olmak üzere birçok bilimkurgu filmi senaryosuna imza atmıştır.


Arkadi Ştrugatski

1925 yılında Batumi'de doğdu. Arkadi, 1942 yılında Alman işgali altındaki Leningrad'dan ayrılarak orduya katıldı. 1943'te Moskova'ya giderek, İngilizce ve Japonca üzerine çalıştığı yabancı diller enstitüsünü bitirdi. Bir süre çevirmen olarak orduda görev yaptıktan sonra, 1955'te Moskova'ya dönerek Essay Magazin'de çalışmaya başladı. Daha sonra Detgiz ve Gospolitizdat Yayınevleri'nde editörlük yaptı. L.S. Petrov'la birlikte yazdığı Bikini Ashes adlı ilk romanı 1956 yılında yayımlandı. Amerikan ve Japon bilimkurgu yazarlarının eserlerini de Rusça'ya çeviren Arkadi Ştrugatski, kardeşi Boris'le birlikte Tarkovski'nin Stalker adlı filmi de dahil olmak üzere birçok bilimkurgu filminin senaryosuna imza attı. Hemen hemen bütün eserlerini kardeşiyle birlikte kaleme alan Arkadi Ştrugatski'nin bütün eserleri, ilk olarak 1990'larda Moskova'da Text Yayınevi tarafından basıldı.