"Yeterince Otantik Değilsiniz Padişahım"
ISBN
9789750510618

1. baskı - Haziran 2012
381 sayfa


Tükendi

"Yeterince Otantik Değilsiniz Padişahım"

Modernlik, Dindarlık ve Özgürlük
Dilek Zaptçıoğlu

Padişah Abdülaziz 1867 Paris Dünya Fuarı’na modernliğin seyrine bakmaya gittiğinde, kendisi de “Şark”ın bir seyirliği olarak karşılanmıştı. Ama “Batılı göz” ona bakınca tasavvurundaki otantik imgeyi bulamadı; yeterince “oryantal” görünmüyordu padişah.Modernlik ve Doğu-Batı karşılaşmaları, bitmez tükenmez bir mesele.

Padişah Abdülaziz 1867 Paris Dünya Fuarı’na modernliğin seyrine bakmaya gittiğinde, kendisi de “Şark”ın bir seyirliği olarak karşılanmıştı. Ama “Batılı göz” ona bakınca tasavvurundaki otantik imgeyi bulamadı; yeterince “oryantal” görünmüyordu padişah.

Modernlik ve Doğu-Batı karşılaşmaları, bitmez tükenmez bir mesele. Dilek Zaptçıoğlu bu kitaptaki yazılarda, Türkiye’nin modernleşme tarihinin deneyimlerini, dünyanın dört köşesinden deneyimlerle mukayese ederek, deneyimleri birbirleriyle konuşturarak düşünüyor: Batı’nın farklı yüzleriyle, Sovyet tarihiyle, Orta Asya’yla, İran’la… Belki en çarpıcısı, “özünü yitirmeden değişme” mitosunun ikonu olan Japonya’yla…

Modernliğin büyük vaadi olan özgürlüğe ve modernlikle cebelleşmesi süregiden dindarlığa odaklanıyor bu yazılar. Örtünme meselesi, utanç duygusu, okul modeli, aile, vatan, “gerçek” demokrasi gibi günümüzün hararetli tartışma konularını, güncelliğin dar çemberinden çıkarıp, kanaati en katılaşmış olanları bile ilgilendirecek bir tazelikle tartışıyor. Düşünme sevgisiyle, düşünme kaygısıyla yazılmış yazılar...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
"Yeterince Otantik Değilsiniz Padişahım"
Alt Başlık
Modernlik, Dindarlık ve Özgürlük
ISBN
9789750510618
Kapak
Mizah dergisi Punch’ta Abdülaziz’in Avrupa seyahatiyle ilgili yayımlanmış karikatür (20 Temmuz 1867). İngiliz, (Kırım Savaşı’na atıfla) “hasta adamı Kırımlı doktorlarla tedavi ettiğini” söylüyor.
Yayın No
İletişim - 1761
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 136
Alan
Tarih, Sosyoloji
Sayfa Sayısı
381 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
310 gr
Baskı
1. baskı - Haziran 2012
Yazar
Dilek Zaptçıoğlu
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Dilek Zaptçıoğlu

1960 İstanbul doğumlu. Hamburg Heinrich Hertz Gymnasium ve İstanbul Alman Lisesi'nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih ve Göttingen Üniversitesi Tarih ve Politika bölümlerinde öğrenim gördü. Bizim Almanca dergisini yönetti. Cumhuriyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinin Almanya WDR Radyosu ve Financial Times Deutschlandin Türkiye muhabirliğini yaptı. Çeşitli dergi ve mecralarda siyasi-kültürel yazıları yayımlanmaktadır (Birikim, Blätter für deutsche und internationale Politik, Freitag, die tageszeitung). Der Mond isst die Sterne auf adlı romanı 1998 Gustav Heinemann Barış Ödülü'ne layık görüldü. Türken und Deutsche, Nachdenken über eine Freundschaft ve Die Geschichte des Islam adlı deneme kitapları yayımlandı. İstanbul ve Berlin arasında gidip geliyor.