Yeni İslâmî Burjuvazi
Çeviri
Melike Işık Durmaz

ISBN
9789750514203

3. baskı - Ağustos 2018
270 sayfa


34,00 TL
27,20 TL

Yeni İslâmî Burjuvazi

Türk Modeli
Dilek Yankaya

Yeni İslâmî Burjuvazi bir siyasal hareketin, yeni bir burjuva sınıfının ortaya çıkma koşullarını nasıl yarattığını incelerken, siyasal İslâm açısından bu tarihsel dönüşümün neden ve sonuçlarını ele alarak, bu süreçte, dinden, muktedir bir sınıfsal gösterge yaratılmasına da dikkat çekiyor.

Türkiye’de AKP’nin 2002’de tek başına hükümet kurmasıyla siyasal İslâmın iktidar olma mücadelesinde hedefe varılmış oldu. Fakat İslâmî kimlik, iktidara gelmeden çok önce sınıfsal bir nitelik kazanmıştı. Bu dönüşümde, 1990 yılında İstanbul’da, İslâmî hareketle güçlü bağları olan bir ekonomik seçkinler topluluğu tarafından kurulan MÜSİAD’ın etkisi belirleyiciydi. MÜSİAD’ın Türkiye siyaseti üzerindeki gücünü, kurucu başkanlarından Erol Yarar şöyle açıklıyor: “TÜSİAD geçmiş, MÜSİAD gelecek demek.” Bu kitaba konu olan sosyal tarih, bir çıkar grubunun gücünün, üyelerinin inancında, azminde ve iradesinde gizli olduğu tezini doğruluyor.

Fransa’da sosyoloji ve siyaset bilimi dersleri veren Dilek Yankaya, Yeni İslâmî Burjuvazi’de MÜSİAD’ı kuracak olan aktörlerin hayat hikâyelerinden yola çıkarak, bu aktörlerin kamusal alandaki seferberlikleriyle başlayan ve Türkiye’de yeni bir Müslüman burjuva sınıfının ortaya çıkışı ve iktidar olmasıyla devam eden süreci inceliyor. Yankaya’nın MÜSİAD üyeleriyle yaptığı görüşmelerin satır aralarında, bu “genç” burjuvazinin Türkiye’nin son yirmi yılına nasıl damga vurduğunu, ekonomiyi ve siyaseti nasıl belirlediğini açıkça görülüyor. 

Yeni İslâmî Burjuvazi bir siyasal hareketin, yeni bir burjuva sınıfının ortaya çıkma koşullarını nasıl yarattığını incelerken, siyasal İslâm açısından bu tarihsel dönüşümün neden ve sonuçlarını ele alarak, bu süreçte, dinden, muktedir bir sınıfsal gösterge yaratılmasına da dikkat çekiyor. 

 

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yeni İslâmî Burjuvazi
Alt Başlık
Türk Modeli
ISBN
9789750514203
Orijinal Adı
La nouvelle bourgeoisie islamique: Le modèle Turc
Yayın No
İletişim - 1954
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 328
Alan
Ekonomi, Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
219 gr
Baskı
3. baskı - Ağustos 2018 (1. baskı - Ocak 2014)
Yazar
Dilek Yankaya
Çeviren
Melike Işık Durmaz
Editör
Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan
Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Dilek Yankaya

Di̇lek Yankaya 2004’te Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans tezini Paris Siyasal Çalışmalar Enstitüsü’nde TÜSİAD ve AKP üzerine yaptı. Doktorasını 2011 yılında tamamlayan Yankaya, Paris 13, INALCO ve Paris Siyasal Çalışmalar Enstitüsü’nde siyaset bilimi, sosyoloji ve Türkiye üzerine dersler vermektedir. Türkiye çalışmalarının yanı sıra, Avrupa’daki Türk göçmenler ve Müslümanlarla ilgili araştırmalar yürütmektedir. 2002’de Gallimard tarafından yayımlanan La nouvelle bourgeoisie islamique: Le modèle Turc, Fransa’da, Comité France-Turquie Derneği tarafından yılın kitabı ödülüne layık görüldü.