Yeni Bir Başlangıç: Emeklilik
Çeviri
Zeynep Önen

ISBN
9789750510724

1. baskı - Temmuz 2012
309 sayfa


29,00 TL
23,20 TL

Yeni Bir Başlangıç: Emeklilik

Keşifler, İmkânlar, Fırsatlar
Philippe Hofman

Hayat yolumuzda son düzlük saydığımız emeklilik algısı 21. yüzyılla birlikte değişiyor. Tıpta yaşanan gelişmeler, yaşam konforu ve hijyenin artmasıyla, her yeni yıl ortalama yaşam süremiz bir ay daha uzuyor. Yaşlılık daha geç başlıyor, daha uzun sürüyor. Böylece orta yaşla yaşlılık arasında yeni bir kuşak çıkıyor ortaya: Sosyal hayatın içinde, ama emekli olduğu için boş vakti olan, spor yapan, seyahat eden, sanatla ilgilenen genç yaşlılar…

Hayat yolumuzda son düzlük saydığımız emeklilik algısı 21. yüzyılla birlikte değişiyor. Tıpta yaşanan gelişmeler, yaşam konforu ve hijyenin artmasıyla, her yeni yıl ortalama yaşam süremiz bir ay daha uzuyor. Yaşlılık daha geç başlıyor, daha uzun sürüyor. Böylece orta yaşla yaşlılık arasında yeni bir kuşak çıkıyor ortaya: Sosyal hayatın içinde, ama emekli olduğu için boş vakti olan, spor yapan, seyahat eden, sanatla ilgilenen genç yaşlılar…

Elbette, bu yeni kuşağın hayatı da sorunsuz değil: Mesleki hayattan kopmanın getirdiği sosyal kimlik ve imaj kaybı bir endişe yaratıyor. Bu da eşlerle, çoluk çocukla, torunlarla, kısacası bütün bir çevreyle ilişkileri etkiliyor. Bazıları bu süreci fiziksel semptomlarla, ciddi bir depresyonla geçiriyor. Bazıları ise çocukların, torunların, kendi anne-babasının derdine düşüyor. Ve emeklilik beklendiği gibi sükûnet içinde geçmiyor.

Philippe Hofman bu kuşağın emeklilik, cinsel hayat, torun sahibi olmak, kendi yaşlı ebeveynlerinin son dönemlerine eşlik etmek, yaşlanma kaygısı, depresyon, ölüm korkusu, yaşlılığın getirdiği hastalıklar, bunama gibi bütün psikolojik sorunlarına eğiliyor ve hayatlarının bu dönemecine girenlerin işlerini kolaylaştırmak için gerçek bir psikolojik rehber sunuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yeni Bir Başlangıç: Emeklilik
Alt Başlık
Keşifler, İmkânlar, Fırsatlar
ISBN
9789750510724
Orijinal Adı
Une nouvelle vie pour les seniors. Psychologie de la retraite
Yayın No
İletişim - 1774
Dizi No
Psykhe - 9
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
309 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
254 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2012
Yazar
Philippe Hofman
Çeviren
Zeynep Önen
Dizi Editörü
Bahar Siber
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Philippe Hofman

Fransız klinik psikolog ve gerontolog. Eserleri: L'impossible séparation, entre les jeunes adultes et leurs parents (Albin Michel, 2011) ve Jocelyne Bernard'la birlikte Madeleine ou La mémoire retrouvée, le plaisir d'utiliser sa mémoire au quotidien (ACBD Ed., 1995).