Yemek İçin Yaşamak
Çeviri
Elif Akhan

ISBN
9789750505096

1. baskı - Temmuz 2007
276 sayfa


Tükendi

Yemek İçin Yaşamak

Yiyeceklerle Dünya Tarihi
Felipe Fernàndez-Armesto

“Büyük basın patronu Lord Northcliffe, muhabirlerine kamuoyunun ilgisini çekecek dört konu olduğunu söylemişti: suç, aşk, para ve yemek. Bunların yalnızca sonuncusu temel ve evrenseldir. Suç, en kötü düzenlenmiş toplumlarda bile, azınlığın ilgi alanıdır. Parasız bir ekonomiyi yahut aşksız üremeyi hayal edebiliriz ama yiyeceksiz hayatı edemeyiz.

“Büyük basın patronu Lord Northcliffe, muhabirlerine kamuoyunun ilgisini çekecek dört konu olduğunu söylemişti: suç, aşk, para ve yemek. Bunların yalnızca sonuncusu temel ve evrenseldir. Suç, en kötü düzenlenmiş toplumlarda bile, azınlığın ilgi alanıdır. Parasız bir ekonomiyi yahut aşksız üremeyi hayal edebiliriz ama yiyeceksiz hayatı edemeyiz. Üstelik yemek, dünyanın en önemli konusu olarak kabul edilmek için yeterli sebebe de sahiptir. Bütün zamanlarda, çoğu insanın temel konusudur.”

Bildiğiniz gibi yemek, hiçbir zaman “sadece yemek” değildir! İşte elinizdeki kitap, yiyeceklerin öyküsünü anlatırken insanın ve dünyanın tarihsel serüvenini de gözler önüne seriyor. İnsanın yiyeceğini pişirmekle yaptığı büyük devrimle başlıyor anlatmaya, yamyamlığın günümüzün “sağlıklı beslenme” çılgınlığı ile akrabalığını kuruyor, sömürgeciliğin doğal çevre üzerindeki etkileriyle devam ediyor... Çiftçiler ve çobanlar nasıl ortaya çıktı, Amerikan yerlileri yiyecekleri nasıl saklarlardı, ilk okyanus aşırı yolculuklarda beslenme sorunlarını nasıl çözdüler, bir Ortaçağ ziyafetinin olmazsa olmazları nelerdi?.. Çok eğlenceli, çok öğretici, düşündürücü bir hikâye...

Kitabın Adı
Yemek İçin Yaşamak
Alt Başlık
Yiyeceklerle Dünya Tarihi
ISBN
9789750505096
Orijinal Adı
Food: A History
Yayın No
İletişim - 1238
Dizi No
Dizi Dışı - 0
Alan
Yemek Kültürü, Tarih
Sayfa Sayısı
276 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
333 gr
Baskı
1. baskı - Temmuz 2007
Editör
Aksu Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hasan Deniz
Yazar
Felipe Fernàndez-Armesto
Çeviren
Elif Akhan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Felipe Fernàndez-Armesto

1950 doğumlu İngiliz tarihçi.