Yaşadığım Boğaziçi
ISBN
9789754700817

1. baskı - Temmuz 1999
193 sayfa


Tükendi

Yaşadığım Boğaziçi

İffet Evin

İffet Evin, bütün ömrünü Boğaziçi’nde geçirmiş eski bir İstanbul hanımefendisi. Çocukluğundan başlayarak “sevgili Boğaziçi”ne dair hatırladığı, yaşadığı her şeyi, kimilerini öyküleştirerek o güzel üslubuyla kağıda kaleme döküyor. Bu kitap ne anı ne de bir öykü kitabı.

İffet Evin, bütün ömrünü Boğaziçi’nde geçirmiş eski bir İstanbul hanımefendisi. Çocukluğundan başlayarak “sevgili Boğaziçi”ne dair hatırladığı, yaşadığı her şeyi, kimilerini öyküleştirerek o güzel üslubuyla kağıda kaleme döküyor. Bu kitap ne anı ne de bir öykü kitabı. Bu kitap kuşların, böceklerin, ağaçların, meyvelerin, balıkların, güneşin, rüzgârın, renklerin, ışıkların kitabı. Yaşadığım Boğaziçi’nde her şey gerçek, her şey elinizi uzatsanız dokunacakmışcasına canlı ve sıcacık... Ahşap yalılar, iskeleler, renk renk çektiriler, bostanlar, kayıklar, maşlahı ile yüzen hanımefendiler, yalıçapkınları, karabataklar, Şirket-i Hayriye vapurları... Kısaca, Boğaziçi’nde eskiye dair, bugün içimiz burkularak hatırladığımız ne kadar güzel şey varsa, onların anısına yazılmış bir kitap Yaşadığımız Boğaziçi.
Kitabın Adı
Yaşadığım Boğaziçi
ISBN
9789754700817
Yayın No
İletişim - 548
Dizi No
İstanbul - 29
Alan
Klasik Türkiye Edebiyatı, Tarih
Sayfa Sayısı
193 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Baskı
1. baskı - Temmuz 1999
Yazar
İffet Evin
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Kapak Fotoğrafı
Ara Güler
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Dizgi
Maraton Dizgievi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

İffet Evin

1916 yılında İstanbul'da doğdu. Yazı hayatına Arnavutköy Amerikan Kız Koleji öğrencisiyken Prof. Dr. Hakkı Baltacıoğlu'nun çıkardığı Yeni Adam dergisine denemeler yazarak ve çeviriler yaparak başlamış, 1940-43 yılları arasında aynı dergide "Taş Ocakları" serisini ve seyahat notlarını yayımlamıştır. 1934-1938'lerde Ulus gazetesinde hikaye ve çevirileri basılmış,1940-44 yılları arasında ise İzmir'de çıkan Anadolu Gazetesi'nde çalışmış, günlük "Dağarcık" ve "Boğaziçi Mektupları" sütunlarını yazmıştır. İlk kitabı Boğaziçi Çocukları 1944 yılında yayımlanmıştır. Kolejden sonra İstanbul ve Viyana Konservatuarları'nda bir süre piyano öğrencisi olan İffet Evin, 1945-1960 yılları arasında zamanının büyük bir kısmını müziğe adayarak çeşitli yerlerde konserler vermiştir.