Yarıda Kalan Hayat
ISBN
9789750507601

1. baskı - Nisan 2010
311 sayfa


Tükendi

Yarıda Kalan Hayat

Nîv Jiyan
Orhan Doğan

Yarıda Kalan Hayat, Nîv Jiyan. Orhan Doğan’ınki, sadece kendisi ve sevenleri için değil, sahiden dünya ve memleket için, yarım kalmış bir hayattı. Özellikle “Kürt Açılımı”yla hararetlenen tartışmalarda, hemen herkesin aklından geçiyor: “Keşke şimdi Orhan Doğan olsaydı...”

“Kürt denizlerinde siyaset yapmak herkesin harcı değil. Türk devleti, PKK, sol ittifaklar, köylün, Barzani ya da Talabani… Orhan, o doğal haliyle, mühendis keskinliğiyle, ama hukukçu haktanırlığı sayesinde bu karmaşık ve çatışan güçler arasında çatışmanın sona ermesi için elinden geleni yaptı. Orhan, Türk’ün Kürtsüz, Kürt’ün de Türksüz başarı kazanamayacağını bilenlerdendi. Bu sayede dostu da düşmanı da ona saygı gösterdi…” 

 Ragıp Duran


Yarıda Kalan Hayat, Nîv Jiyan. Orhan Doğan’ınki, sadece kendisi ve sevenleri için değil, sahiden dünya ve memleket için, yarım kalmış bir hayattı. 

Özellikle “Kürt Açılımı”yla hararetlenen tartışmalarda, hemen herkesin aklından geçiyor: “Keşke şimdi Orhan Doğan olsaydı...” 

Orhan Doğan’ın savunmaları ve söyleşileri elinizdeki kitapta bir araya getirildi. Milletvekili dokunulmazlığı çiğnenerek, hukuk hiçe sayılarak tutuklanan ve 10 yılı aşkın süre hapis yatan Orhan Doğan’ın mahkeme konuşmaları, parlak siyasi savunma örnekleridir. Kendisiyle yapılan söyleşilerin başlıkları da, onun açık sözlülüğünün ve cesaretli arayışının ipuçlarını veriyor: “Ne Red Ne Biat“, “Nazilli’de ‘Kuyruklu Kürt’ Olmak”, “Hiçbir Türk Aydınını Arkamıza Alamadık”, “Kürtlerin Ayrı Bir Devlete İhtiyacı Yok”, “Maalesef Kürtler Bizi Andıçladı”, “Reddin Reddinin Reddi”, “Öcalan Bir Gün Serbest Kalacak”, “PKK Meclis’e Girsin”, “Barışın Programını Oluşturmak İstiyoruz”, “Türkiye De Klerk’ini Yaratabilseydi...”, “En Büyük Kürt Şehri İstanbul”, “Ya Değişeceksiniz, Ya Değişeceksiniz”... 


Sadece nezaketiyle, “inceliğiyle” ve enerjisiyle değil, hümanist bakış açısıyla da istisnai bir siyaset adamının portresi...Ayşegül Doğan'ın yazdığı Sunuş'u okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Yarıda Kalan Hayat
Alt Başlık
Nîv Jiyan
ISBN
9789750507601
Yayın No
İletişim - 1472
Dizi No
Bugünün Kitapları - 122
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
311 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
254 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2010
Yazar
Orhan Doğan
Yayına Hazırlayan
Ayşegül Doğan
Önsöz
Yaşar Kemal
Editör
İrfan Aktan, Tanıl Bora
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Müjgan Arpat
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Begüm Güzel
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Orhan Doğan

25 Temmuz 1955 doğdu. Eski avukat ve milletvekilidir. Kürt hareketi önderlerindendir. 1989 yılında İnsan Hakları Derneği (İHD) Cizre Şubesi kurucusuydu. 2007 yılında Doğubeyazıt'ta düzenlenen Doğubeyazıt Festivali'ne katıldığı sırada kalp krizinden vefat etti.