Yarasalar
Çeviri
Tanıl Bora

ISBN
9789754706956

1. baskı - Eylül 1998
245 sayfa


Tükendi

Yarasalar

Marcel Beyer

Tutkulu bir akustik uzmanı. Dünyayı kulağıyla algılıyor, seslerle düşünüyor, duyduğu en ufak tıkırtıdan anlamlar çıkartıyor. Hayattaki tek arzusu, duyduğu her tınıyı kaydetmek. Yaşadığı dönemde o kadar çok ses var ki... Naziler’in orkestra şefliğinde 2. Dünya Savaşı’nı yaşıyor; üstelik devlet hizmetinde.

Tutkulu bir akustik uzmanı. Dünyayı kulağıyla algılıyor, seslerle düşünüyor, duyduğu en ufak tıkırtıdan anlamlar çıkartıyor. Hayattaki tek arzusu, duyduğu her tınıyı kaydetmek. Yaşadığı dönemde o kadar çok ses var ki... Naziler’in orkestra şefliğinde 2. Dünya Savaşı’nı yaşıyor; üstelik devlet hizmetinde. Her şeyi duyuyor, duyduğu her şeyi de kaydediyor. İrkiliyor duyduklarından, ama kaydetme “şehveti”nden de vazgeçemiyor. Seslerin hâkim olduğu bu dünyada içine kapanık, “sessiz” bir adam, kahramanımız. Yaşadıkları, sırasıyla, önce ihtişam, sonra sefalet, ardından savaş kâbusu... Birçok dile çevrilen Yarasalar, 1965 doğumlu Marcel Beyer’e ülkesi Almanya’da Ingeborg Bachmann Yarışması’nda bir de ödül kazandırdı. Eleştirmenler farklı farklı yaklaştılar Marcel Beyer’e ve kitabına. Ama birleştikleri bir tek nokta vardı: “...neyi anlatırsa anlatsın, bu roman mükemmel bir anlatıdır.”
Kitabın Adı
Yarasalar
ISBN
9789754706956
Orijinal Adı
Flughunde
Yayın No
İletişim - 492
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 104
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
245 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
184 gr
Baskı
1. baskı - Eylül 1998
Yazar
Marcel Beyer
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Çeviren
Tanıl Bora
Kapak
Fatoş Gencosman
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Marcel Beyer

1965 doğumlu. İlk romanı Menschenfleisch (İnsan Eti) 1991'de çıktı. Yarasalar ile, Klagenfurt'ta düzenlenen Ingeborg Bachmann Yarışması'nda ödül kazandı.