Yakup Kadri Karaosmanoğlu
ISBN
9789754708769

2. baskı - Nisan 2017
276 sayfa


26,00 TL
20,80 TL

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

İnsan-Eser-Fikir-Üslup
Niyazi Akı

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, eşine az rastlanır bir üretkenlikle yazan bir edebiyatçımızdı. Dergiler için kaleme aldığı şiir, öykü, makale ve eleştirilerle ilk kez sahne aldığı yazın dünyasında, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla adını edebiyat tarihimize yazdırdı. Ünlü yazarı kuşağının edebiyatçılarından ayıran önemli özellikllerinden biri ise, yazmaya başladığı 1910'dan 1974 yılında ölümüne dek, Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri gerek dil gerekse üslup olarak eserlerinde yansıtmasıydı.

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, eşine az rastlanır bir üretkenlikle yazan bir edebiyatçımızdı. Dergiler için kaleme aldığı şiir, öykü, makale ve eleştirilerle ilk kez sahne aldığı yazın dünyasında, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla adını edebiyat tarihimize yazdırdı. Ünlü yazarı kuşağının edebiyatçılarından ayıran önemli özelliklerinden biri ise, yazmaya başladığı 1910`dan 1974 yılında ölümüne dek, Türkçe`nin geçirdiği bütün evreleri gerek dil gerekse üslüp olarak eserlerinde yansıtmasıydı. Elinizdeki kitap, bugüne dek Yakup Kadri üzerine yapılan araştırmaların en kapsamlısı ve kalıcısı. Niyazi Akı, araştırmasını, yazarlığa ilk adımını Fransız edebiyatının etkisinde atan Yakup Kadri`nin `Batı ile olan münasebetleri`üzerine kurar. Esere giden yolda başlangıç noktasının`insan` olarak alan bir titiz araştırma, yazılı belgelere ve Yakup Kadri ile yüzyüze yapılan görüşmelere dayanıyor; yazarın dış dünya ile ilişkilerin, bu dünya karşısındaki tavrını ve düşüncelerini gün ışığına çıkarıyor. Yakup Kadri Karaosmanoğlu`nun `hayatiyetini toplumumuzun üç çeyrek asırlık macerasından` alan eserlerini insan-eser-fikir-üslüp şablonunda inceleyen bu çalışma, yazıldığı dönem de göz önüne alınırsa, hala aşılamamış bir emek ürünü; edebiyat tarihçileri için temel bir başvuru kaynağı, bir klasik...

Kitabın Adı
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Alt Başlık
İnsan-Eser-Fikir-Üslup
ISBN
9789754708769
Yayın No
İletişim - 703
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 108
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi, Tarih
Sayfa Sayısı
276 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
204 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2017 (1. baskı - Nisan 2001)
Yazar
Niyazi Akı
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Çiğdem Dilbaz
Düzelti
Serap Yeğen
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Niyazi Akı

Niyazi Akı 1913’te Yugoslavya’da doğdu. 1930’da İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’ndan mezun olduktan sonra bir süre ilkokul öğretmenliği yaptı. 1940’ta Ankara Üniversitesi DTCF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1956’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde verdiği Yakup Kadri Karaosmanoğlu başlıklı teziyle doktor ünvanını kazandı. 1961’de Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde göreve başlayan Akı, 1964’de doçent, 1970’te de profesör oldu. Edebiyat ve tiyatro alanında yaptığı çalışmalarla tanınan yazarın, Ülkü dergisinde yer alan çeşitli konulardaki yazılarının yanında, Yeni İstanbul ve İstanbul gazetelerinde yayımlanan öyküleri de vardır. Niyazi Akı'nın kitap olarak yayımlanan çalışmaları şunlardır: Yakup Kadri Karaosmanoğlu; İnsan-Eser-Fikir-Üslup (1960), XIX. Yüzyıl Türk Tiyatrosu (1963), Çağdaş Türk Tiyatrosuna Bakış (1968). Niyazi Akı, 30 Eylül 1992'de Bandırma'da vefat etti.