Vladimir Nabokov
Çeviri
Yiğit Yavuz

ISBN
9789750516450

1. baskı - Ekim 2014
488 sayfa


49,50 TL
39,60 TL

Vladimir Nabokov

Yazarın Gizli Tarihi
Andrea Pitzer

Gazeteci yazar Andrea Pitzer, Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi’nde, mektuplaşmaları ve yakın dönemde ortaya çıkan belgeleri kullanarak Nabokov’un kişisel tarihinin resmini çizerken, eserlerinin satır aralarına gizlenmiş tarihî kalıntıların da izini sürüyor ve okura yepyeni bir pencere açıyor.

Vladimir Nabokov savaş yıllarının kendisinden aldıklarını edebiyatla telafi etmiş bir yazar. Yalnızca yarattığı eserlerle değil, sivri kalemiyle yazdığı eleştiriler ve verdiği derslerle de 20. yüzyıl edebiyatını etkilemiş biri. Hayatı boyunca siyasete mesafeli duran Nabokov, bu nedenle edebiyat çevrelerinde çağın acılarını görmezden gelmekle itham edilmişti. Peki durum gerçekte nasıldı? Devrim Rusyası’ndan Hitler Almanyası’na, oradan da Yahudi olan eşi Véra’yla Paris’e kaçan, kardeşi toplama kampında ölen Nabokov, eserlerinde yaşadığı çağın travmalarını göz ardı etmiş olabilir miydi?

Gazeteci yazar Andrea Pitzer, Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi’nde, mektuplaşmaları ve yakın dönemde ortaya çıkan belgeleri kullanarak Nabokov’un kişisel tarihinin resmini çizerken, eserlerinin satır aralarına gizlenmiş tarihî kalıntıların da izini sürüyor ve okura yepyeni bir pencere açıyor. Kitap bu sayede, hem Nabokov’u ilk kez okuyacaklar hem de yeniden değerlendirmek isteyenler için detaylı bir yol haritasına dönüşüyor.

“Nabokov’un yeteneği, bulunduğu her yeri cennete çevirmekti.”
John UpdikeKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Vladimir Nabokov
Alt Başlık
Yazarın Gizli Tarihi
ISBN
9789750516450
Kapak
1 Ocak 1960, Roma (Keystone/Getty Images)
Yayın No
İletişim - 2059
Dizi No
Biyografi - 23
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı, Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi, Popüler Kültür
Sayfa Sayısı
488 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
391 gr
Baskı
1. baskı - Ekim 2014
Yazar
Andrea Pitzer
Çeviren
Yiğit Yavuz
Yayına Hazırlayan
Ümran Özbalcı
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Dizin
Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Andrea Pitzer

Georgetown Üniversitesi’nden mezun oldu. 2009 yılında Modern Dil Derneği’nde Nabokov’un kurmacası üzerine sunum yaptı. Yazıları USA Today, Slate ve Poet Lore gibi gazete ve dergilerde yayımlandı. Hikâye anlatımıyla gazeteciliği birleştiren yazar, Harvard Üniversitesi’nin gazetecilik bölümüne bağlı olan Nieman Storyboard’u kurdu. Vladimir Nabokov: Yazarın Gizli Tarihi, çalışmalarına Washington DC’de devam eden yazarın ilk kitabı.