Virginia Woolf
Çeviri
Özge Çağlar Aksoy

ISBN
9789750510571

2. baskı - Nisan 2019
335 sayfa


41,00 TL
32,80 TL

Virginia Woolf

Bloomsbury ve Ötesi
Anthony Curtis

“Düşünmek istiyorum sessizce, sakince, kesilmeden, sandalyemden kalkmak zorunda kalmadan, bir şeyden diğerine kolayca süzülerek, husumet ya da engel duygusu olmadan. Derinlere dalmak istiyorum, yüzeyin ötesine; kaskatı gerçeklerden kurtulmak istiyorum. Kendimi sabitlemek için, akıp giden ilk düşünceyi yakalamalıyım…”

“Düşünmek istiyorum sessizce, sakince, kesilmeden, sandalyemden kalkmak zorunda kalmadan, bir şeyden diğerine kolayca süzülerek, husumet ya da engel duygusu olmadan. Derinlere dalmak istiyorum, yüzeyin ötesine; kaskatı gerçeklerden kurtulmak istiyorum. Kendimi sabitlemek için, akıp giden ilk düşünceyi yakalamalıyım…” VIRGINIA WOOLF

Virginia Woolf’a göre, hayatı, geçmişteki anıların şu an yaşadıklarımıza mütemadiyen ışık tutarak yarıda kestiği, birbirinden kopuk bir dizi an olarak yaşarız. Woolf, bu anları karakterlerinin bilinçlerinde tasvir ederek benzersiz bir üslup oluşturmuştur. Dönemini farklı açılardan belgeleyen günlüğü, mektupları ve denemeleri de kurgu eserleri kadar edebi nitelik taşır. Bir yandan psikolojik sorunlarının, diğer yandan bir kadın ve modern yazar olarak göğüslediği eleştirilerin yarattığı baskıya karşın, yaratıcılığının sınırlarını zorlamaktan asla vazgeçmemiştir. Dönemin pek çok entelektüel isminin dahil olduğu Bloomsbury çevresinin bir üyesi olması, yaşamını ve bakışını zenginleştiren en önemli unsurlardan biridir.

Woolf’un edebi dehasını keşfetmek için hem kurgusal çalışmalarından hem de belgelerden yararlanan ünlü edebiyat eleştirmeni Anthony Curtis, tıpkı yazarın eserleri gibi, onu ve çevresindeki herkesi, ailesini, dostlarını, Bloomsbury Grubu’nda girişilen entelektüel tartışmaları, dönemin sanat akımlarını, Britanya İmparatorluğu’nun dönüşümünü, iki dünya savaşının yankılarını, feminist hareketin gelişimini, kısacası 20. yüzyılın ilk yarısındaki zamanın ruhunu yansıtan bütünlüklü bir araştırmaya imza atmış. Woolf’un eserlerini, kişisel ve profesyonel yaşamını bir arada sunan özel bir çalışma…Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Virginia Woolf
Alt Başlık
Bloomsbury ve Ötesi
ISBN
9789750510571
Orijinal Adı
Virginia Woolf. Bloomsbury & Beyond
Yayın No
İletişim - 1762
Dizi No
Biyografi - 18
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
335 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
274 gr
Baskı
2. baskı - Nisan 2019 (1. baskı - Haziran 2012)
Yazar
Anthony Curtis
Çeviren
Özge Çağlar Aksoy
Editör
Berna Akkıyal
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
H. Halûk Sağkal
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Anthony Curtis

1926'da doğdu. Merton College'da öğrenim gördükten sonra Sorbonne'da İngilizce dersleri verdi. Daha sonra edebiyat gazeteciliğine geçti ve The Times'ın edebiyat ekinde editör yardımcısı olarak çalıştı. 1960-70 arasında Sunday Telegraph'ta, 1970-90 arasında ise Financial Times'da sanat ve edebiyat editörlüğü yaptı. Somerset Maugham, Henry James ve Seamus Heaney'nin eserleri üzerine incelemeler yaptı ve tiyatro eleştirileri kaleme aldı. BBC Radyosu için oyunlar hazırladı. Edebiyat editörlüğü yaptığı döneme ilişkin gözlemlerine ve bu alana ilişkin görüşlerine yer verdiği Lit Ed: On Reviewing and Reviewers adlı kitabı 1998'de yayımlandı.