Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!
Çeviri
Tuvana Gülcan

ISBN
9789750517259

1. baskı - Mart 2015
183 sayfa


20,00 TL
16,00 TL

Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!

Giysi: Keyif mi İşkence mi?
Elise Ricadat, Lydia Taieb

Klinik psikolog ve psikanalist Elise Ricadat ile Lydia Taïeb, Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!’ta kadınların giysilerle kurdukları sorunlu ilişkinin altında yatan sebepleri irdeliyor.

Güzel giyinmek ve modayı takip etmek birçok kadın için bir zevk, bir tür eğlence. Ancak bu basit gibi görünen gündelik zevk, birçokları için karmaşık ve ağır bir yüke, hatta zaman zaman işkenceye dönüşebiliyor. Saatler süren alışveriş turlarına, sürekli yenilenen ve dolaplardan taşan giysilere rağmen, kadınların çoğu gardıroplarının karşısına geçince giyecek bir şey bulamamaktan şikâyetçi. Peki bu durum neye işaret ediyor?

“Üzerime giyecek hiçbir şeyim yok!” cümlesinin ardında ne tür bir eksiklik yatıyor? Aranıp bir türlü bulunamayan şey, gerçekte kadınlık kimliğinin kayıp bir parçası ya da anne-kız ilişkisinde doyurulamamış bir sevgi açlığı olabilir mi? Sonu gelmez alışverişlerin gerçek işlevi nedir? Bağımlılığa dönüşen giysi tutkusu, bir tür kendini ifade etme aracı olabilir mi? Giysilere yüklenen “kişilik değiştirici” rol, narsistik yaraları sarmaya mı hizmet eder? Üzerimize geçirdiğimiz giysiler, bedenimiz yerine gerçekte kişiliğimizin derin uçurumlarını mı örter? “İdeal giysi” gerçekten var mıdır?

Klinik psikolog ve psikanalist Elise Ricadat ile Lydia Taïeb, Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!’ta kadınların giysilerle kurdukları sorunlu ilişkinin altında yatan sebepleri irdeliyor. Geniş bir klinik çalışmaya dayanılarak hazırlanan kitap, kadınlık kimliğinin bu boyutuyla hesaplaşmak için yol gösterici bir kaynak.

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!
Alt Başlık
Giysi: Keyif mi İşkence mi?
ISBN
9789750517259
Orijinal Adı
Rien à me mettre! Le vêtement, plaisir et supplice
Yayın No
İletişim - 2127
Dizi No
Psykhe - 16
Alan
Psikoloji
Sayfa Sayısı
183 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
152 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2015
Yazar
Elise Ricadat, Lydia Taieb
Çeviren
Tuvana Gülcan
Dizi Editörü
Bahar Siber
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Parla Nemutlu
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Elise Ricadat

Paris yakınlarındaki Pontoise Hastanesi’nde klinik psikolog ve psi- kanalist olarak görev yapıyor. Ergen psikolojisi ve meme kanseri üzerine çalışıyor. Lydia Taïeb ile birlikte yazdığı Après le cancer de sein (Meme Kanserinin Ardından) adlı kitabı 2009’da yayımlandı.


Lydia Taieb

Paris’te klinik psikolog ve psikanalist olarak çalışıyor. Kanser hastalığı konusunda uzman.