Üç Gün
Çeviri
Mehmet Fehmi İmre

ISBN
9789754703337

1. baskı - Mayıs 1993
52 sayfa


Tükendi

Üç Gün

Yevgeni Zamyatin

Zamyatin’in yıllarca kadri bilinmeyen sıradışı yazarlık ustalığının en nadide örneklerinden biri... Konu ve hikayenin asıl “kahramanı”, Potemkin zırhlısı mürettebatının Rus Devrimi sırasındaki isyanı. Ama bu asıl kahraman hiç doğrudan gözükmüyor. O sırada bir ticaret gemisinden kıyıya çıkan bir gemicinin gözünden anlatılıyor.

Zamyatin’in yıllarca kadri bilinmeyen sıradışı yazarlık ustalığının en nadide örneklerinden biri... Konu ve hikayenin asıl “kahramanı”, Potemkin zırhlısı mürettebatının Rus Devrimi sırasındaki isyanı. Ama bu asıl kahraman hiç doğrudan gözükmüyor. O sırada bir ticaret gemisinden kıyıya çıkan bir gemicinin gözünden anlatılıyor. Doğrudan da anlatılmıyor, isyanın halkta ve gündelik hayatta yolaçtığı değişikliklerden bahsediliyor. Bir devrimin hayaletinin “üç gün” dünyaya hükmedişinin hikayesi.
Kitabın Adı
Üç Gün
ISBN
9789754703337
Yayın No
İletişim - 228
Dizi No
Dünya Edebiyatı - 44
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
52 sayfa
Baskı
1. baskı - Mayıs 1993
Yazar
Yevgeni Zamyatin
Çeviren
Mehmet Fehmi İmre
Kapak
Ümit Kıvanç
Kapak Resmi
Anton Mihailoviç
Yayına Hazırlayan
Ayşen Gür
Cilt
Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Yevgeni Zamyatin

1884'te Lebedyan, Tambov'da doğdu. Verdiği yenilikçi ürünlerle önce Çarlık döneminde hapsedildi, sonra Sovyet yönetiminin baskısına uğradı. Yazma özgürlüğünü ancak ülkesinden ayrılma pahasına elde edebildi ve1937'de Paris'te öldü.