Türkler'in Din ve Hukuk Tarihi
ISBN
9789754707298

2. baskı - Eylül 1999
270 sayfa


Tükendi

Türkler'in Din ve Hukuk Tarihi

Turgut Akpınar

Türkler’in Din ve Hukuk Tarihi, çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yayımlanan makalelerle, ulusal ve uluslararası Türkoloji kongrelerinde sunulan tebliğleri biraraya getiren önemli bir derleme. Eski Türkler’in dini inançlarından İslâmiyet’e, İslamiyet yerine önerilen “milli din”den tarikatlara kadar geniş bir ilgi alanına uzanan makaleler, halk dini, İslâmî ortodoksluk ve heterodoksluk kavramlarına da ışık tutuyor.

Türkler’in Din ve Hukuk Tarihi, çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yayımlanan makalelerle, ulusal ve uluslararası Türkoloji kongrelerinde sunulan tebliğleri biraraya getiren önemli bir derleme. Eski Türkler’in dini inançlarından İslâmiyet’e, İslamiyet yerine önerilen “milli din”den tarikatlara kadar geniş bir ilgi alanına uzanan makaleler, halk dini, İslâmî ortodoksluk ve heterodoksluk kavramlarına da ışık tutuyor. Kitabın en ilgi çekici bölümü ise, İslâmiyet öncesi ve sonrasında ortaya çıkan ilginç Türk âdetlerini inceleyen makaleler.
Kitabın Adı
Türkler'in Din ve Hukuk Tarihi
ISBN
9789754707298
Yayın No
İletişim - 528
Dizi No
Tarih-Politika - 20
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
270 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
2. baskı - Eylül 1999 (1. baskı - Mayıs 1999)
Yazar
Turgut Akpınar
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Fatoş Gencosman
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Seçkin Oktay
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Turgut Akpınar

Samsun’da 1928’de doğdu. İlk ve orta tahsilini orada yaptı. 1952’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1958'de Türkiye İş Bankası tarafından "Ticaret ve Banka Hukuku" alanında doktora yapmak üzere gönderildiği Almanya'nın Münih Üniversitesi'ndeki eğitimini 1962'de tamamlayarak yurda döndü. doktora tezi ve bazı makaleleri Almanya'da yayımlandı. İş Bankası Genel Müdürlüğü'nde çeşitli görevlerde bulundu ve İstanbul Bölge Hukuk Müşaviri iken 1980'de emekli oldu. Turgut Akpınar yayın dünyasına 1950'de Cumhuriyet gazetesinde açılan "Yurt Yazıları" yarışmasında, baba ve ata memleketi olan Amasya hakkında yazdığı "Yeşil Amasya'nın Kara Kaderi" isimli samimi bir tarih hasreti ile dolu yazıyla kazandığı bir ödülle girdi. Bankalar ve devlet (1966) kitabı, Banka ve Ticaret Hukuku araştırma Enstitüsü tarafından yayımlandı. 1967'de Milliyet gazetesinin açtığı "dinin Türk Toplumuna Etkileri" konusundaki yarışmada ikincilik ödülünü kazandı. 1971'de Türkiye Bankalar Birliği tarfından Batı Almanya Kredi İşleri Kanunu adlı kitabı yayımladı. Türkler'in Din ve Hukuk tarihi (1999) adlı kitabı ise İletişim Yayınları tarfından yayımlandı.Etiketler: #osmanlı tarihi, #tarih

Turgut Akpınar

Tüm Turgut Akpınar kitaplarını görmek için tıklayınız.