Türkiye'de Sol ve Ordu
ISBN
9789750521102

1. baskı - Kasım 2016
408 sayfa


50,50 TL
40,40 TL

Türkiye'de Sol ve Ordu

(1960-1971)
Özgür Mutlu Ulus

Özgür Mutlu Ulus, bu kapsamlı çalışmasında, 1960-1971 yılları arasında siyaset sahnesinde yer alan sol hareketlerin orduya ve cuntacılığa yaklaşımlarını incelerken, aralarındaki teorik tartışmalara da geniş yer ayırıyor; orduya bakışın sol çevrelerin siyasi anlayış ve pratiklerini belirleyen temel unsurlardan biri olduğunu ileri sürüyor. Dönemin sol hareketlerine dair sunduğu panoramayı, sosyalist çevrelerden önemli isimlerle yaptığı görüşmelerle zenginleştiriyor.

“Bu çalışmanın en temel sorularından biri sosyalistlerin orduya bakışının Türk solunun yapısı, gelişimi ve sonuçta zayıflamasının dinamikleri hakkında bizlere bir veri sunup sunmayacağıydı. Ben sunduğunu düşünüyorum. Araştırmada ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri, ordunun rolüne dair değerlendirmelerin sol içerisindeki temel ayrışma noktasını oluşturduğudur.”

Sosyalist devrim hemen mi olmalı, yoksa henüz vakit erken mi? Devrim mücadelesinin öncü kuvveti “eli nasırlılar” mı olacak, yoksa “zinde kuvvetler” mi? 27 Mayıs’tan 12 Mart’a kadar süren yaklaşık on yıllık zaman diliminde sol çevrelerin en canlı tartışmaları bu sorular etrafında şekillenmişti. Birçok hareket Kemalist miras ile yoğurduğu sosyalizm anlayışında orduya ilerici ve devrimci bir rol atfetmiş, kimileri ise devrimi demokratik yollardan örgütleme inancını korumuştu.


Özgür Mutlu Ulus, bu kapsamlı çalışmasında, 1960-1971 yılları arasında siyaset sahnesinde yer alan sol hareketlerin orduya ve cuntacılığa yaklaşımlarını incelerken, aralarındaki teorik tartışmalara da geniş yer ayırıyor; orduya bakışın sol çevrelerin siyasi anlayış ve pratiklerini belirleyen temel unsurlardan biri olduğunu ileri sürüyor. Dönemin sol hareketlerine dair sunduğu panoramayı, sosyalist çevrelerden önemli isimlerle yaptığı görüşmelerle zenginleştiriyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türkiye'de Sol ve Ordu
Alt Başlık
(1960-1971)
ISBN
9789750521102
Orijinal Adı
The Army and The Radical Left in Turkey: Military Coups, Socialist Revolution and Kemalism
Yayın No
İletişim - 2398
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 397
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
408 sayfa
En
150 mm
Boy
215 mm
Ağırlık
431 gr
Baskı
1. baskı - Kasım 2016
Yazar
Özgür Mutlu Ulus
Editör
Melike Işık Durmaz
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ece Ziya
Dizin
Ece Ziya, Burcu Demirer
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset

Özgür Mutlu Ulus

ÖZGÜR MUTLU ULUS Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü’nde, lisansüstü eğitimini ise aynı üniversitenin Tarih Bölümü’nde tamamladı. 2007’de Hollanda Leiden Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nden doktora derecesini “The Radical Left and its Attitudes Towards the Army (1960-1971)” başlıklı teziyle alan Ulus, Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde bir yıl süreyle öğretim üyeliği görevini yürüttü. Sekiz yıldan beri Acıbadem Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor ve burada Bilim Tarihi, Uygarlık Tarihi, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersleri veriyor. Çalışma alanları arasında Türkiye’de sol siyaset, ordu ve siyaset ilişkileri, kadın çalışmaları ve gençlik hareketleri yer almaktadır.