Türkiye'de Sekülarizm Ve Modernlik
Çeviri
Tuncay Birkan

ISBN
9789750500077

3. baskı - Kasım 2012
343 sayfa


Yakında

Türkiye'de Sekülarizm Ve Modernlik

Hermenötik Bir Yeniden Değerlendirme
Andrew Davison

Türkiye’nin modernleşme sürecinin kilit aşamalarını ele alan bu kitapta, Andrew Davison siyaset biliminde hermenötik yaklaşımın ne denli yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de Sekülarizm ve Modernlik’te, önce hermenötik analizin teorik temellerine ve uygulama alanlarına açıklık getiriliyor, ardından Türkiye’nin deneyimi alternatif modernlikler çerçevesine yerleştiriliyor.

Türkiye’nin modernleşme sürecinin kilit aşamalarını ele alan bu kitapta, Andrew Davison siyaset biliminde hermenötik yaklaşımın ne denli yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de Sekülarizm ve Modernlik’te, önce hermenötik analizin teorik temellerine ve uygulama alanlarına açıklık getiriliyor, ardından Türkiye’nin deneyimi alternatif modernlikler çerçevesine yerleştiriliyor. Davison, yorumlayıcı yaklaşımın toplumsal gelişmeleri yalnızca anlamak değil, açıklamak açısından da işe yarar olduğunu vurguluyor. Daha sonra Türkiye’nin çağdaşlaşma ideolojisinin billurlaşmasında çok önemli bir yeri olan Ziya Gökalp’in fikirlerini derinlemesine inceliyor. Yazar, ayrıca, Türkiye’deki modern ve laik modelin gelişim sürecini, Batı’daki sekülerizm uygulamalarından farklarını ve Kemalist elitin politikalarını değerlendiriyor.

“Bu kitap, sosyal bilimler bağlamında hermenötik yorumun ne anlama geldiğini mükemmel bir şekilde ortaya koymanın yanı sıra, bu yorumun kullanımına dair olağanüstü bir örnek oluşturuyor.”
Clifford Geertz
Kitabın Adı
Türkiye'de Sekülarizm Ve Modernlik
Alt Başlık
Hermenötik Bir Yeniden Değerlendirme
ISBN
9789750500077
Orijinal Adı
Secularism and Revivalism in Turkey
Yayın No
İletişim - 778
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 122
Alan
Antropoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
343 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
246 gr
Baskı
3. baskı - Kasım 2012 (1. baskı - Şubat 2002)
Yazar
Andrew Davison
Editör
Tansel Güney
Kapak
Utku Lomlu
Dizgi
Hasan Deniz
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Çeviren
Tuncay Birkan
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Andrew Davison

Andrew Davison Vassar College’da (New York) siyaset bilimi bölümünde öğretim üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Yaz Okulu’nda konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır (1995-2000). Üniversitede siyaset bilimi ve Ortadoğu siyaseti dersleri vermektedir. David Ingersoll ve Richard K. Matthews ile birlikte hazırladığı The Philosophic Roots of Modern Ideology: Liberalism, Communism, Facism, Islamism (Prentice Hall, 3.baskı, 2001) adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.