Türkiye'de Arabesk Olayı
Çeviri
Hale Eryılmaz

ISBN
9789754706499

3. baskı - Şubat 2016
328 sayfa


40,50 TL
32,40 TL

Türkiye'de Arabesk Olayı

Martin Stokes

Daha ilk bakışta iştah kabartan kitaplardan değil, Türkiye’de Arabesk Olayı. Konu, çok işlenmiş, tartışıla tartışıla neredeyse bıkkınlık getirmiş bir konu. Üstelik, yerel kültürle böylesine “köklü” alışveriş içinde bulunan bu konuda kalem oynatan da bir İngiliz, Martin Stokes. Ancak, deyimi mazur görün, kazın ayağı hiç de öyle değil.

Daha ilk bakışta iştah kabartan kitaplardan değil, Türkiye’de Arabesk Olayı. Konu, çok işlenmiş, tartışıla tartışıla neredeyse bıkkınlık getirmiş bir konu. Üstelik, yerel kültürle böylesine “köklü” alışveriş içinde bulunan bu konuda kalem oynatan da bir İngiliz, Martin Stokes. Ancak, deyimi mazur görün, kazın ayağı hiç de öyle değil. İbrahim Tatlıses’in İbo Şov’da büyük hizmet olarak fısıldadığı piyasa sırları, açıklamaya çalıştığı piyasa deyimleri, Stokes’un 1992’de yazdığı kitapta yerlerini çoktan almışlar bile.
Türkiye’de Arabesk Olayı, piyasayı anlatan bir kitap değil, piyasayı da anlatan bir kitap. Arabeskin kültürel köklerinden müzikal köklerine, TRT’den müzik dersanelerine ve derneklere, arabesk-sinema bağlantısından gecekondulaşma olgusuna, kayıt stüdyolarından tasavvuf müziğinin Unkapanı öksesine düşmüş formlarına “olay”ı bütünüyle mercek altına yatırıyor ve Stokes’un “formasyon” avantajı sayesinde, sosyal antropolog bakışıyla müzikolog bakışını tam kavrama noktasında birleştiriyor. Evet, ilk anda iştahınızı kabartmayabilir ama Türkiye’de Arabesk Olayı’nın sayfalarında, çok az şarkının verebileceği lezzetler saklı.
Kitabın Adı
Türkiye'de Arabesk Olayı
ISBN
9789754706499
Orijinal Adı
The Arabesk Debate
Yayın No
İletişim - 467
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 73
Alan
Popüler Kültür, Antropoloji
Sayfa Sayısı
328 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
249 gr
Baskı
3. baskı - Şubat 2016 (1. baskı - Mayıs 1998)
Yazar
Martin Stokes
Çeviren
Hale Eryılmaz
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Uygulama
Suat Aysu
Düzelti
Enver Seyfi
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Martin Stokes

1961'de doğdu. 1969-75 yılları arasında batı İngiltere'de bir Anglikan kilise korosu okulu olan St. Michael's College'da okudu. 1981'de Oxford'daki St. Edward's School'dan mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Oxford Üniversitesi bünyesindeki St. John's College'dan müzik bursu aldı. 1984'te Oxford müzik bölümünü bitirdi ve yine aynı üniversitede Sosyal Antropoloji masterini tamamlayıp aynı alanda araştırmalarını sürdürdü. 1989'da özellikle Türkiye'deki popüler kültür ve müzik üzerine hazırladığı doktora tezini tamamladı. Arabesk Debate ilk kez 1992'de yayımlandı. Yazarın diğer eserleri Etchnicity, Identity and Music; The Musical Construction of Place (Berg 1994); Kirsten Shultz ve Colm Campbell ile editörlüğünü yaptığı Nationalism, Minorities and Diasporas'dır Ayrıca Ruth Davis ile Popular Music dergisinin Ortadoğu özel sayısının ediörlüğünü yapmıştır. 1989-97 yılları arasında Belfast Queen's University'de antropoloji ve etnomüzikoloji dersleri verdi. Yazar, halen Chicago Üniversitesi müzik bölümü eğitim görevlisidir.