Türkiye'de Anarşizm
ISBN
9789750511301

2. baskı - Mayıs 2014
396 sayfa


42,50 TL
34,00 TL

Türkiye'de Anarşizm

Yüz Yıllık Gecikme
Barış Soydan

Kökleri iki asır öncesine uzanan anarşizm, Türkiye’de ancak 1986’da yayımlanan Kara dergisiyle ve peşi sıra şekillenen anarşist hareketle varlık kazanabildi. Neden? Anarşizm Türkiye’de neden bu kadar geç tanındı, yayıldı? Cumhuriyet tarihi boyunca, nasıl oldu da bir tane bile anarşist aydın çıkmadı?

Kökleri iki asır öncesine uzanan anarşizm, Türkiye’de ancak 1986’da yayımlanan Kara dergisiyle ve peşi sıra şekillenen anarşist hareketle varlık kazanabildi. Neden? Anarşizm Türkiye’de neden bu kadar geç tanındı, yayıldı? Cumhuriyet tarihi boyunca, nasıl oldu da bir tane bile anarşist aydın çıkmadı?

Bu gecikmenin Türkiye solu için anlamı nedir? Anarşizm neden 1916’da, ’76’da değil de, ’86’da doğdu? Bu gecikmenin sebeplerini, akademisyenlerden aktivistlere, dönemin ve bugünün tanıklarıyla enine boyuna konuşan gazeteci Barış Soydan, yakın dönem siyasi tarihimizi ve günümüzün öne çıkan konularını, daha önce ele alınmamış bir açıdan sunuyor. 

Sorulara verilen yanıtlarda, vicdani ret, LGBT, ekoloji gibi hareketlerin Türkiye’deki doğumunda ve yükselişinde anarşizmin payını görme şansı da buluyoruz, postyapısalcı anarşizm, yeşil anarşizm, Kürt meselesine odaklanan anarşizm, feminist hareket içinde anarşizm, toplumsalcı anarşizm, isyancı anarşizm, İslami anarşizm gibi farklı anarşist akımları da... 

Bu noktada bir soru daha beliriyor: Türkiye’de muhalif sol söylemin değişip zenginleşmesine büyük katkılar yapan anarşizm, aradan geçen çeyrek yüzyılda neden yaygın bir siyasal harekete dönüşemedi? Soydan’ın sorularını yanıtlayan isimler, verdikleri cevaplarla Türkiye’de sol siyasetin dününe ve bugününe dair çok çarpıcı bir tablo ortaya koyuyorlar.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türkiye'de Anarşizm
Alt Başlık
Yüz Yıllık Gecikme
ISBN
9789750511301
Yayın No
İletişim - 1832
Dizi No
Bugünün Kitapları - 146
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
396 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
325 gr
Baskı
2. baskı - Mayıs 2014 (1. baskı - Ocak 2013)
Yazar
Barış Soydan
Editör
Berna Akkıyal
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Birhan Koçak
Dizin
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Barış Soydan

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Öğrenciliğinde TSİP'in gençlik gazetesinde çalıştı. 1994'te Express dergisini çıkaran ekipte yer aldı, müzik sayfalarını hazırladı. Daha sonra uzun yıllar ekonomi gazeteciliği yaptı, çeşitli ekonomi dergilerinin editörlüğünü üstlendi. Halen günlük bir gazetede çalışıyor. Evrensel gazetecilik ilkelerini savunmayı amaçlayan Medya Etiği Platformu'nun kurucularından.