Türkiye ve Ermeni Hayaleti
Çeviri
Renan Akman

ISBN
9789750515101

1. baskı - Nisan 2014
288 sayfa


37,00 TL
29,60 TL

Türkiye ve Ermeni Hayaleti

Soykırımın İzinde Adımlar
Laure Marchand, Guillaume Perrier

Her ikisi de gazetelerinde Türkiye muhabirliği yapan Guillaume Perrier ve Laure Marchand, röportaj ve araştırmalardan oluşan bu derlemede, bir yüzyıl aradan sonra soykırımın hâlâ capcanlı olan gerçekliğini ve soykırımın inkârının “hasta” ettiği Türk ve Ermeni toplumları üzerinde yarattığı sonuçları keşfe çıkıyorlar. Adları değiştirilmiş, evleri, kiliseleri yıkılmış köylerde, soykırımda canını kaybetmiş, yahut bir şekilde kaçmış, kurtulmuş insanların çocuklarını, torunlarını bulup konuşturuyorlar. Resmî tarihin karşısına, onların hikâyelerini, onların tarihlerini koyuyorlar.

“Laure Marchand ve Guillaume Perrier elinizdeki kitapta, Türkiye’de yokluk haline getirilmiş varlığın peşine düşmüşler. Yüzümüze bir ayna tutarak, bu yokluğun izlerini bize gösteriyorlar. Bize bu kendi kendinize yarattığınız sırça köşkten, bir hayaller ve halüsinasyonlar dünyası olan ‘iletişimsel gerçeklik’ten kurtulmadıkça huzura ve rahata kavuşamayacağımızı hatırlatıyorlar.”
TANER AKÇAM

Kanayan bir yaranın üzerinde barış inşa edilebilir mi? Fransız tarihçi Pierre Vidal-Naquet “inkârcılık bizzat soykırımın devamı, hatta en incelikli, nihai evresidir,” diyor. Buna göre, Türk resmî görüşü de, inkâr politikasıyla yaranın kapanmasına engel oluyor. Bir yandan Ermenistan’la oynanan futbol maçlarındaki dostluk girişimleri, bir yanda Sevag Balıkçı olayı… Fransa’da inkâra karşı çıkartılan yasa… Hrant Dink cinayeti… Her ikisi de gazetelerinde Türkiye muhabirliği yapan Guillaume Perrier ve Laure Marchand, röportaj ve araştırmalardan oluşan bu derlemede, bir yüzyıl aradan sonra soykırımın hâlâ capcanlı olan gerçekliğini ve soykırımın inkârının “hasta” ettiği Türk ve Ermeni toplumları üzerinde yarattığı sonuçları keşfe çıkıyorlar. Adları değiştirilmiş, evleri, kiliseleri yıkılmış köylerde, soykırımda canını kaybetmiş, yahut bir şekilde kaçmış, kurtulmuş insanların çocuklarını, torunlarını bulup konuşturuyorlar. Resmî tarihin karşısına, onların hikâyelerini, onların tarihlerini koyuyorlar.
Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türkiye ve Ermeni Hayaleti
Alt Başlık
Soykırımın İzinde Adımlar
ISBN
9789750515101
Orijinal Adı
La Turquie et le fantôme Arménien. Sur les traces du génocide
Kapak
Ergen'de (Dersim) bir Ortaçağ Ermeni Manastırı’nın kalıntısı, Antoine Agoudjian (2011)
Yayın No
İletişim - 1992
Dizi No
Bugünün Kitapları - 161
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
288 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
238 gr
Baskı
1. baskı - Nisan 2014
Yazar
Laure Marchand, Guillaume Perrier
Çeviren
Renan Akman
Önsöz
Taner Akçam
Editör
Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ziya Osman Bangu
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Laure Marchand

Gazeteci. Le Figaro gazetesi Türkiye muhabiri. 2004’te Tür¬kiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakereleri başladığından beri ülkedeki, bilhassa “Ermeni sorunu” hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmiştir.


Guillaume Perrier

Gazeteci. Le Monde gazetesi Türkiye muhabiri. 2004’te Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş müzakereleri başladığından beri ülkedeki, bilhassa “Ermeni sorunu” hakkındaki gelişmeleri yakından takip etmiştir. Eserleri: Marrakech et le Sud marocain (Vincent Noyoux, Laurent Gontier ve Raphaelle Vinon’la birlikte, Gallimard Loisirs, 2012); Fès, Meknès: Les plus belles médinas du nord du Maroc (Vincent Martigny, Hervé Milon, Vincent Noyoux ve Raphaelle Vinon’la birlikte, Gallimard Loisirs, 2012); La Mémoire du lecteur: Essai sur Albertine disparue et Le Temps retrouvé, (Editions Classiques Garnier, 2011).