Türk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış
ISBN
9789754706017

4. baskı - Ağustos 2017
263 sayfa


27,50 TL
22,00 TL

Türk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış

Berna Moran'a Armağan

Türkiye’deki üniversitelerin ve akademik hayatın en büyük eksikliklerinden biri olan, Türk edebiyatı bölümleri ile Batı edebiyatı bölümlerinin birbirini tanımaması ve birbirlerinden faydalanamaması zaafını ortadan kaldırma konusunda Berna Moran’ın attığı adımın önemli bir yeri vardır.

Türkiye’deki üniversitelerin ve akademik hayatın en büyük eksikliklerinden biri olan, Türk edebiyatı bölümleri ile Batı edebiyatı bölümlerinin birbirini tanımaması ve birbirlerinden faydalanamaması zaafını ortadan kaldırma konusunda Berna Moran’ın attığı adımın önemli bir yeri vardır. Derin Batı edebiyatı bilgisi ve kültürü ile Türk edebiyatına eğilen Berna Moran’ın, Türk edebiyat eleştirisindeki bu kopukluğu gidermeye çalışan edebiyat araştırmacılarından biri olduğunu özellikle vurgulamak gerekir.

Türk Edebiyat eleştirisine geniş bir soluk aldıran, edebiyat eleştirisinin bilimsel bir uğraş alanı olarak görülmesine büyük katkısı olan bu değerli edebiyat araştırmacısı ve eleştirmenini 1993 yılında kaybettik. Bu kitap, aynı zamanda kitabı yayına hazırlayan Bülent Aksoy ve Nazan Aksoy’la; Murat Belge, Dilek Doltaş, Fethi Naci, Ahmet Oktay, Fatih Özgüven, Orhan Pamuk, Jale Parla, Şâra Sayın, Hilmi Yavuz ve Ayşegül Yüksel’in, bu değerli edebiyat adamına ölümünün dördüncü yılında verdikleri “armağanlar”dan oluşuyor. Kitapta bir araya gelen yazıların çerçevesini ise, Berna Moran’ın üç ciltlik incelemesinin adına ve içeriğine bir gönderme olan kitabın altbaşlığı “Türk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış” sözleri çiziyor.

Elinizdeki kitabın Berna Moran’ın başarıyla uyguladığı geniş kapsamlı ve çok-yönlü eleştiri anlayışının yeni çalışmalarla sürdürüldüğünü gösterebilecek anlamlı bir ürün olmasını diliyoruz.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Türk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış
Alt Başlık
Berna Moran'a Armağan
ISBN
9789754706017
Yayın No
İletişim - 405
Dizi No
Edebiyat Eleştirisi - 6
Alan
Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa Sayısı
263 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
203 gr
Baskı
4. baskı - Ağustos 2017 (1. baskı - Mart 1997)
Yayına Hazırlayan
Nazan Aksoy, Bülent Aksoy
Dizi Kapak Tasarımı
Suat Aysu
Kapak
Özge Güven
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Sait Kızılırmak
Cilt
Güven Mücellit
Baskı
Sena Ofset