TBMM Devleti (1920-1923)
ISBN
9789754708608

3. baskı - Mart 2014
446 sayfa


35,00 TL
28,00 TL

TBMM Devleti (1920-1923)

Birinci Meclis Döneminde Devlet Erkleri ve İdare
Rıdvan Akın

Türkiye tarihinin en “tartışmalı” meclisi olan ve Anadolu ihtilâlini başaran Birinci Meclis’te demokratik bir müzakere ve temsililik zemini vardı. “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde” bile hükümet ve ordunun zaman zaman aşırıya kaçan uygulamalarının eleştirildiği Birinci Meclis’te, iktidar ve muhalefet arasında sertleşen tartışmalar yaşanmıştır.

Türkiye tarihinin en “tartışmalı” meclisi olan ve Anadolu ihtilâlini başaran Birinci Meclis’te demokratik bir müzakere ve temsililik zemini vardı. “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde” bile hükümet ve ordunun zaman zaman aşırıya kaçan uygulamalarının eleştirildiği Birinci Meclis’te, iktidar ve muhalefet arasında sertleşen tartışmalar yaşanmıştır. Sözkonusu tartışmaların dikkat çekici bir kısmı gayrimüslimlere yapılacak muameleler etrafında yoğunlaşırken, fiili bir yasama-yürütme ayrılığının yaşandığı Birinci Meclis, kendi otoritesi altında düzenli bir ordu kurmayı başarmış, ancak yargı alanındaki en büyük tasarrufu olan İstiklâl Mahkemeleri ile eleştirilere hedef olmuştur. Bu dönemin bugüne kadar üzerinde yeterince durulmamış konuları olan devlet erklerinin kullanılması ve devletin hukuki işleyiş ve tanımlanış süreci gibi, Kurtuluş Savaşı’nın yürütülmesi bakımından önem taşıyan noktalarını araştıran Rıdvan Akın, ciddi bir emek ürünü olan bu çalışmasıyla siyasi tarihin yanı sıra siyaset bilimi ve kamu hukukunun da alanına giriyor. TBMM’nin egemen bir siyasi otorite olarak nasıl ve hangi koşullarda ortaya çıktığını, Ankara merkezli yeni siyasi varlığın devlet çatısını nasıl inşa ettiği sorusunu ve devlet bürokrasisinin işleyiş mekanizmalarını inceleyen bu eser, Türkiye yakın tarihine ilişkin temel kitaplar arasında kayda değer bir konumu hak ediyor.
Kitabın Adı
TBMM Devleti (1920-1923)
Alt Başlık
Birinci Meclis Döneminde Devlet Erkleri ve İdare
ISBN
9789754708608
Yayın No
İletişim - 685
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 105
Alan
Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
446 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
319 gr
Baskı
3. baskı - Mart 2014 (1. baskı - Şubat 2001)
Yazar
Rıdvan Akın
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Utku Lomlu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Serap Yeğen
Dizin
M. Cemalettin Yılmaz
Baskı
Sena Ofset
Cilt
Sena Ofset

Rıdvan Akın

Rıdvan Akın 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İTÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nde bir süre okudu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçti. Bu fakültenin Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans programına kabuş edildi. Bu bölümden yüksek lisans derecesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku programından doktora derecesini aldı. Akın, Boğaziçi Üniversitesi’nde 1987 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.