Tarihe Emretmek
Çeviri
Hulki Demirel

ISBN
9789750516764

3. baskı - Haziran 2019
512 sayfa


50,00 TL
40,00 TL

Tarihe Emretmek

Stefan Plaggenborg

Kemalizmin faşist İtalya’dan ve Bolşevik Rusya’dan ilham aldığı, genel olarak bu rejimler arasında benzerlikler olduğu fikri hep ilgi çekmiştir. Üç dönem tarihini de özgün dillerde birincil kaynaklardan inceleyen tarihçi Stefan Plaggenborg, yüzeydeki benzerliklerin derinine iniyor.

“Mussolini kitlelere gitti, onlara meftundu. Stalin kitlelerin kendisine getirilmesini sağladı, fakat onlarla arasına mesafe koydu. Atatürk kitleleri aramadı, onlara ihtiyacı yoktu.”

Kemalizmin faşist İtalya’dan ve Bolşevik Rusya’dan ilham aldığı, genel olarak bu rejimler arasında benzerlikler olduğu fikri hep ilgi çekmiştir. Üç dönem tarihini de özgün dillerde birincil kaynaklardan inceleyen tarihçi Stefan Plaggenborg, yüzeydeki benzerliklerin derinine iniyor. Zengin bir bilgi donanımına dayanarak, benzerliklerin yanında, önemli farkları da gösteriyor.

Türkiye’de Kemalizm, İtalya’da faşizm ve Rusya’da Stalinist sosyalizm iktidara nasıl geldiler, oraya nasıl yerleştiler? Nasıl bir devlet ve toplum tasarımına sahiptiler? Uyguladıkları baskı rejimlerini otoriterlik-totaliterlik yelpazesinde nereye oturtabiliriz; üç baskı rejiminin şiddet dereceleri arasındaki farklar bize ne gösterir? Üç lider kültünü ve Stalin, Mussolini, Atatürk’ün başlarına kondurulan hâleleri mukayese ettiğimizde neler görürüz? Üç rejim, dinle olan meselelerini nasıl halletmiş, hangi din politikalarını izlemiştir? Son olarak, diktatörlükten çıkış tecrübelerini nasıl geçirmişler, nereye varmış,nasıl bir miras bırakmışlardır?

Olağanüstü titiz, yerleşik kabullere mesafeli, duygusallıktan uzak ama aynı zamanda tutkulu bir merakla ve edebî zevkle yazılmış bir kitap. Karşılaştırmalı tarihçiliğin imkânlarını ve öğreticiliğini mükemmel bir şekilde gösteriyor. Odaklandığı konunun yanı sıra tümüyle 20. yüzyıl tarihine ışık tutuyor.Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Tarihe Emretmek
ISBN
9789750516764
Orijinal Adı
Ordnung und Gewalt Kemalismus-Faschismus-Sozialismus
Yayın No
İletişim - 2086
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 348
Alan
Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
512 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
415 gr
Baskı
3. baskı - Haziran 2019 (1. baskı - Aralık 2014)
Yazar
Stefan Plaggenborg
Çeviren
Hulki Demirel
Editör
Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı
Serdar Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Merve Öztürk, Emre Bayın
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Stefan Plaggenborg

1956 doğumlu. Freiburg Üniversitesi’nde doktora yaptı. Temel uzmanlık alanı Rusya ve Sovyetler Birliği tarihidir. Şiddet ve otoriter rejimlerle ilgili çalışmalara da eğilmektedir. Bochum Ruhr Üniversitesi Doğu Avrupa Tarihi bölümünde profesördür.