Spinoza: Bir Yaşam
Çeviri
Anıl Duman, Murat Başekim

ISBN
9789750506130

3. baskı - Temmuz 2018
520 sayfa


50,50 TL
40,40 TL

Spinoza: Bir Yaşam

Steven Nadler

Steven Nadler’in biyografik çalışması sadece Spinoza’yı anlatmıyor; Hollanda tarihini, Yahudileri, ilgi ve heyecanla birbirlerini tanımak isteyen Avrupalı bilim adamlarını, din ve mezhep kavgalarını, şiddeti ve türlü hoşgörüsüzlükleri resmediyor. Spinoza, çağdaş yorumcularından Antonio Negri’nin yazdığı gibi çağının bir “anomali”sidir.

Steven Nadler’in biyografik çalışması sadece Spinoza’yı anlatmıyor; Hollanda tarihini, Yahudileri, ilgi ve heyecanla birbirlerini tanımak isteyen Avrupalı bilim adamlarını, din ve mezhep kavgalarını, şiddeti ve türlü hoşgörüsüzlükleri resmediyor.
Spinoza, çağdaş yorumcularından Antonio Negri’nin yazdığı gibi çağının bir “anomali”sidir. Üstelik 17. yüzyıl Hollandası gibi bir başka anomalinin içinde yaşamaktadır: Din savaşlarıyla ve despotik-merkantilist rejimlerin iktidarları altında sarsılan Avrupa’nın “en özgür”, dolayısıyla en hoşgörülü diyarı... Spinoza, üçüncü kez de anomalidir: Çok değil 23 yaşında, dinsel ve ticari eğitim aldığı sinagog mektebinden, dahası cemaatten ve hayattan ihraç edilir. Başından geçen bir aforozdur ve korkunçtur, çünkü hiçbir Yahudi onunla herhangi bir ilişkiye giremeyecek, sokakta ona dört metreden fazla yaklaşmayacak, yazdığı hiçbir şeyi okumaya kalkışmayacaktır. Artık yalnızdır, Hollanda’nın sunduğu burjuva şanslarını tadabilen gruplara yaklaşır önce; ardından da Descartes felsefesinden etkilenen bazı entelektüel çevrelere... Amsterdam’ı, özellikle bir Yahudi fanatik tarafından uğradığı hançerli saldırının ardından terk etmiştir. Söylendiği kadarıyla, “hoşgörüsüzlüğün ne mene bir şey olduğunu” hep hatırda tutabilmek için, hançerle yırtılmış mantosunu da yanında taşıyarak.
ULUS BAKERKitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Spinoza: Bir Yaşam
ISBN
9789750506130
Orijinal Adı
Spinoza: A Life
Yayın No
İletişim - 1333
Dizi No
Biyografi - 4
Alan
Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa Sayısı
520 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
419 gr
Baskı
3. baskı - Temmuz 2018 (1. baskı - Ekim 2008)
Çeviren
Anıl Duman, Murat Başekim
Yazar
Steven Nadler
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Steven Nadler

Amerika’da Wisconsin Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde profesör. Aynı üniversitedeki Yahudi Araştırmaları Merkezi’nin de bir üyesi.