Sosyolojinin İlkeleri
Çeviri
Buket Yılmaz

ISBN
9789750505706

4. baskı - Mart 2017
287 sayfa


42,00 TL
33,60 TL

Sosyolojinin İlkeleri

Henri Mendras

Henri Mendras, kökenleri Eski Yunan kültürüne kadar götürülse de, aslında 18. ve 19. yüzyıl felsefesinden doğan sosyolojinin günümüzdeki önemli düşünürlerinden biri. Sosyolojiye giriş niteliği taşıyan bu kitap, temel sosyolojik kavramları akıcı ve basit bir dille anlatmasının yanı sıra, sosyolojiye yön veren Durkheim, Weber, Marx gibi önemli düşünürlerin temel kuramlarını, öğrencileri düşünerek kolay anlaşılır bir üslûp ve akılcılıkla ele alıyor.

Henri Mendras, kökenleri Eski Yunan kültürüne kadar götürülse de, aslında 18. ve 19. yüzyıl felsefesinden doğan sosyolojinin günümüzdeki önemli düşünürlerinden biri. Sosyolojiye giriş niteliği taşıyan bu kitap, temel sosyolojik kavramları akıcı ve basit bir dille anlatmasının yanı sıra, sosyolojiye yön veren Durkheim, Weber, Marx gibi önemli düşünürlerin temel kuramlarını, öğrencileri düşünerek kolay anlaşılır bir üslûp ve akıcılıkla ele alıyor. Yazar, çalışmasını ampirik araştırmaların getirdiği yeniliklerle, son yıllara damga vuran teorik ve metodolojik değişimlerle, yakın tarihli çalışmalara verdiği referanslarla zenginleştiriyor: Kadın/erkek, kentli/köylü, kültür/medeniyet, sanayi toplumu/köylü toplumu gibi karşılaştırmaların yanında, normlar, sınıflar, sapma, aile, bürokrasi gibi sosyolojik kavramları bilimsel temellere dayanarak inceliyor. Bir yandan da, satır aralarında, bir sosyolog adayının kendini bu mesleğe nasıl hazırlayacağına, nelere dikkat edeceğine dair ipuçları veriyor.
Sosyolojinin İlkeleri, içerdiği kavram zenginliği, kolay anlaşılır dili ve açıklayıcı örnekleriyle başta sosyoloji öğrencileri olmak üzere, sosyolojiyle ilgilenen herkes için son derece faydalı bir giriş kitabı ve kaynak niteliği taşıyor.
Kitabın Adı
Sosyolojinin İlkeleri
ISBN
9789750505706
Orijinal Adı
Éléments de sociologie
Yayın No
İletişim - 1292
Dizi No
Politika - 66
Alan
Sosyoloji, Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
287 sayfa
En
160 mm
Boy
230 mm
Ağırlık
345 gr
Baskı
4. baskı - Mart 2017 (1. baskı - Şubat 2008)
Yazar
Henri Mendras
Editör
Berna Akkıyal, Can Belge
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Ceren Kınık
Çeviren
Buket Yılmaz
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Henri Mendras

Fransız sosyolog. CNRS’de araştırma yöneticiliği yaptı. Özellikle köylülük konusunda uzman. Önemli eserleri: La fin des peysans, (Actes Sud, 1994), Les sociétés peysannes (Gallimard, 1995), La seconde Révolution française 1965-1984, (Gallimard, 1994), L’Europe des Européens (Gallimard, 1997) ve Comment devenir sociologue (Actes Sud, 1995).