Sonsuza Kadar Yaşayacak mıyız?
Çeviri
Ümit Kaya

ISBN
9789750510175

1. baskı - Mart 2012
296 sayfa


Tükendi

Sonsuza Kadar Yaşayacak mıyız?

İnsanın ve Teknolojinin Geleceği Üzerine Konuşmalar
Roman Brinzanik, Tobias Hülswitt

16.-17. Yüzyılda dünyada bir insanın ömür beklentisi 35 yaştan fazla değildi. 18. Yüzyıldan sonra, bilimde ve hayat koşullarında sağlanan gelişmeler sayesinde beklenen yaşam süresi hızla artmaya başladı. 19. Yüzyıl ortasında Avrupa’nın gelişkin sanayi ülkelerinde ömür beklentisi 45’e yükseldi. Bugün dünyanın gelişkin ülkelerinde 80 yaşı geçti bu beklenti – yoksul Afrika ülkelerinde ise hâlâ 40’ın altında.

16.-17. Yüzyılda dünyada bir insanın ömür beklentisi 35 yaştan fazla değildi. 18. Yüzyıldan sonra, bilimde ve hayat koşullarında sağlanan gelişmeler sayesinde beklenen yaşam süresi hızla artmaya başladı. 19. Yüzyıl ortasında Avrupa’nın gelişkin sanayi ülkelerinde ömür beklentisi 45’e yükseldi. Bugün dünyanın gelişkin ülkelerinde 80 yaşı geçti bu beklenti – yoksul Afrika ülkelerinde ise hâlâ 40’ın altında.

Belgelenmiş en uzun ömürlü kişi, 122 yıl 5 ay yaşamış. Bugün bazı bilim adamları, tıp ve teknolojideki gelişmelerle, insan ömrünün çok yakında 200 yıla kadar uzatılabileceğini söylüyorlar… hatta 400 yıla!

Bu mümkün mü? Mümkün olsa, ‘iyi’ olur mu? Yoksa hayat anlamsızlaşır mı o zaman? Tıbbi katkılarla, protezlerle, dahası genetik müdahalelerle ‘geliştirilen’ insan, artık ‘insan’ olmaktan çıkar mı?

Elinizdeki kitapta, hekim, biyolog, fizikçi, beyin bilimci,gelecekbilimci, ilahiyatçı, felsefeci, sanatçı, yazar on dört uzman, bu sorular etrafında enine boyuna tartışıyorlar.

 Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Sonsuza Kadar Yaşayacak mıyız?
Alt Başlık
İnsanın ve Teknolojinin Geleceği Üzerine Konuşmalar
ISBN
9789750510175
Orijinal Adı
Werden wir ewig leben? Gespräche über die Zukunft von Mensch und Technologie
Yayın No
İletişim - 1724
Dizi No
Bugünün Kitapları - 134
Alan
Popüler Kültür
Sayfa Sayısı
296 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
243 gr
Baskı
1. baskı - Mart 2012
Yazar
Roman Brinzanik, Tobias Hülswitt
Çeviren
Ümit Kaya
Kapak
Suat Aysu
Editör
Tanıl Bora
Kapak Fotoğrafı
Ekrem Buğra Büte
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Burcu Tunakan
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Roman Brinzanik

1969'da Çekoslovakya'da doğdu, Frankfurt am Main ve Berlin'de fizik ve felsefe okudu. Kompleks sistemler ve nanofizik alanındaki doktora çalışmasından sonra kompütisyonal biyolojiye geçti ve İsrail'deki Weizmann Bilimler Enstitüsü'nde çalıştı. Bugün Berlin'deki Max-Planck Enstitüsü'nde moleküler genetik alanında bilim insanı olarak çalışmakta ve sistem biyolojisi alanında, kanser ve şişmanlığın moleküler sebepleri üzerine araştırma yapmaktadır. Korsakow Doğrusal Olmayan Anlatım Kültürü Enstitüsü'nün üyesidir.


Tobias Hülswitt

1973 Hannover doğumlu, serbest yazar. Pek çok roman ve bir çocuk kitabı yayımladı. Hülswitt çalışmalarını doçent olarak Berlin Sanatlar Üniversitesinde, Münih Sanatlar Akademisi'nde ve misafir prolesör olarak Leipzig Alman Edebiyat Enstitüsü'nde sürdürüyor. Korsakow Doğrusal Olmayan Anlatım Kültürü Enstitüsü'nü kuran Hülswitt, bu enstitünün çalışmalarını yürütüyor: www.institut.korsakow.com