Son Vapuru Kaçıranlar
ISBN
9789754707601

1. baskı - Aralık 1999
120 sayfa


Tükendi

Son Vapuru Kaçıranlar

Sait Hurşid

Sait Hurşid’in hatıraları, Osmanlı’nın o büyük coğrafyasının parçalanışında, dört bir yana savrulanların değişik perspektiflerden anlattıkları “mare nostrum” hikâyelerinden birisi. Ama galiba, öznesi şimdiye değin okuduğumuz “mare nostrum” hikâyelerinden biraz farklı. Alıştığımız hikâyeler, kuşaklardır yaşadığı Anadolu’da birden yabancı ve azınlık durumuna düşen gayrımüslimlerin trajedileriyle ilgili.

Sait Hurşid’in hatıraları, Osmanlı’nın o büyük coğrafyasının parçalanışında, dört bir yana savrulanların değişik perspektiflerden anlattıkları “mare nostrum” hikâyelerinden birisi. Ama galiba, öznesi şimdiye değin okuduğumuz “mare nostrum” hikâyelerinden biraz farklı. Alıştığımız hikâyeler, kuşaklardır yaşadığı Anadolu’da birden yabancı ve azınlık durumuna düşen gayrımüslimlerin trajedileriyle ilgili. Bu kitapta, ‘tersine’ bir hikâye var: Osmanlı İmparatorluğu yıkıldığında Türkiye’ye dönmek isteyip de dönemeyen ve hasbelkader Lübnan’da kalan, mecburen ‘Lübnanlı’ olan bir Türk ailenin hikâyesi. 1919’da Beyrut Limanı’na gelen son Türk gemisine binemedikleri için anavatanlarına dönemeyen ve Lübnan’da kalan beş kişilik bir ailenin 1927’de doğan çocuğu Sait Hurşid, 54 yaşına, 1975’e kadar Lübnan’da yaşar. Sonra Fransa’ya taşınır. 1948’de ilk kez ziyaret ettiği Türkiye’ye, Yunus Emre’yle ilgili tez çalışması nedeniyle 1991’de resmen davet edilir ve Türk vatandaşlığına geçer. Sait Hurşid, elinizdeki kitapta ailesinin fertlerine ve yüzyıl dönümünün kozmopolit Beyrut’una, Lübnan’ına dair hatırladıklarını anlatıyor.

Kitabın Adı
Son Vapuru Kaçıranlar
ISBN
9789754707601
Yayın No
İletişim - 582
Dizi No
Anı - 25
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa Sayısı
120 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
109 gr
Baskı
1. baskı - Aralık 1999
Yazar
Sait Hurşid
Dizi Kapak Tasarımı
Ümit Kıvanç
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Dürdane Abdal
Yayına Hazırlayan
Bülent Varlık
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Sait Hurşid

1927 yılında Beyrut'ta doğdu. Babası İzzet Bey, annesi Melek (Matild) Hanım'dır. Aynı kentte bulunan Amerikan Üniversitesi'ne bağlı olan "College International"da okuyarak "baccalaureat" diploması aldı. 1949 yılılnda bir Amerikan petrol şirketinde çalışmaya başladı. 1950 yılında evlendi. İki çocuğu oldu; Nadia 1953'te, Ferit 1963'te doğdu. 1975 yılında Lübnan'da başlayan iç savaş nedeniyle Fransa'ya göçtü. 1981 yılında idare müdürü olduğu petrol şirketindeki görevinden ayrıldı. Fransa'da geçirdiği emeklilik günlerinde "Ecole des Langues Orinetales"e devam etti, burayı bitirdikten sonra Sorbonne'da dil bilimi kurslarına katıldı. 1990 yılında "Yunus Emre'nin Dili" konuylu teziyle doktorasını tamamladı. Bu tez nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından Ankara'ya davet edildi, bu arada Türk vatandaşlığına geçti. Sait Hurşid, halen Paris'te yaşamaktadır.