Sokak Savaşı Yılları
Çeviri
Osman Yener

ISBN
9789754704662

1. baskı - Haziran 1995
359 sayfa


Tükendi

Sokak Savaşı Yılları

Tarık Ali

68 kuşağının önemli isimlerinden, hem Doğulu hem Batılı, aileden solcu, bugün hala solcu, 68’de çok gezinmiş çok dolaşmış bir eylemcinin, Tarık Ali’nin tam anlamıyla “uluslararası” anıları, değerlendirmeleri: İngiltere, Fransa, ABD, Vietnam, Bolivya, Kamboçya, Almanya, SSCB, Küba, Prag... Che, John Lennon, Mick Jagger, Castro, Pol Pot, Regis Debray... Ve bugüne ait bir final, Yeni Sağ’ın rüzgarına kapılan 68’lilerin “manevî akıbetleri”.

68 kuşağının önemli isimlerinden, hem Doğulu hem Batılı, aileden solcu, bugün hala solcu, 68’de çok gezinmiş çok dolaşmış bir eylemcinin, Tarık Ali’nin tam anlamıyla “uluslararası” anıları, değerlendirmeleri: İngiltere, Fransa, ABD, Vietnam, Bolivya, Kamboçya, Almanya, SSCB, Küba, Prag... Che, John Lennon, Mick Jagger, Castro, Pol Pot, Regis Debray... Ve bugüne ait bir final, Yeni Sağ’ın rüzgarına kapılan 68’lilerin “manevî akıbetleri”...
Kitabın Adı
Sokak Savaşı Yılları
ISBN
9789754704662
Orijinal Adı
Street Figting Years
Yayın No
İletişim - 281
Dizi No
Geçmiş-Gelecek - 2
Alan
Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Politika/Siyaset, Tarih
Sayfa Sayısı
359 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Baskı
1. baskı - Haziran 1995
Yazar
Tarık Ali
Çeviren
Osman Yener
Kapak
Ümit Kıvanç
Dizgi
Remzi Abbas
Düzelti
Haydar Sayılı
Uygulama
Kadir Abbas
Cilt
Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı
Şefik Matbaası

Tarık Ali

Pakistan’da doğan ve ilk ve orta öğrenimini orada tamamlayan Tarık Ali, yüksek öğrenimini Oxford’da gördü. Tarık Ali dört yıl boyunca İngiliz televizyonu Channel 4’te yapımcı olarak çalıştı ve “Bandung File” (Bandung Dosyası) programının yapımcılığını üstlendi. 1960’lar ve ’70’lerde uluslararası politik eylemci kimliğiyle öne çıkan Tarık Ali aynı zamanda tarih, dünya politikası ve yaşamöyküsü alanlarında ürünleri olan bir yazardır. The Nehrus and Gandhis (Nehrular ve Gandiler), Can Pakistan Survive? (Pakistan Ayakta Kalabilecek mi?) ve Streetfighting Years: An Autobiography of the 60’s (Sokak Savaşı Yılları: 60’lı Yılların Bir Özyaşamöyküsü) eserleri arasındadır. “Iranian Nights” (İran Geceleri - Howard Brenton’la birlikte) ve “Moscow Gold” (Moskova Altını) adlı iki oyunun da yazarı olan Tarık Ali Londra’da yaşamaktadır.