Siyaset
ISBN
9789750516528

4. baskı - Ekim 2017
445 sayfa


49,00 TL
39,20 TL

Siyaset

Kavramlar, Kurumlar, Süreçler

Siyasal ideolojiler, devlet, siyasal şiddet, demokrasi, toplumsal aktörler, yasama, yürütme, yargı, siyasi partiler ve parti sistemleri, seçim sistemleri, medya ve iktisat, siyasetle ilişkileri çerçevesinde ayrı ayrı ele alınıyor.

Siyaset: Kavramlar, Kurumlar, Süreçler artık klasikleşmiş sayılan konuları dışarıda bırakmadan ancak bu konuları yeni tartışma yöntemleri ve amaçlarıyla değerlendirmeyi hedefleyen metinlerden oluşuyor. Metinler kavram, kurum ve süreçlerin devlet veya iktidar merkezli değil, toplum odaklı belirlenmelerine ve sıralanmalarına özen gösteriyor.

Siyaset: Kavramlar, Kurumlar, Süreçler siyaset biliminde klasik ve temel sayılan kavram ve tartışmaları ele alırken, yerel bilgiyi sorgulama süreçlerine dahil eden, eleştirel perspektiflerin katkılarını da gözeten bir çerçeve sunuyor. Siyasal ideolojiler, devlet, siyasal şiddet, demokrasi, toplumsal aktörler, yasama, yürütme, yargı, siyasi partiler ve parti sistemleri, seçim sistemleri, medya ve iktisat, siyasetle ilişkileri çerçevesinde ayrı ayrı ele alınıyor.

Ahmet Murat Aytaç, Evren Balta, Tanıl Bora, Menderes Çınar, Ahmet Demirel, Sezgi Durgun, Ahmet İnsel, Mete Kaan Kaynar, Alev Özkazanç, Yüksel Taşkın, Çağdaş Üngör ve Murat Yüksel’in hazırladığı bölümlerden oluşan eser, üniversite öğrencileri için kaynak bir kitap, siyaset biliminin ve siyasal düşüncenin serüvenini merak eden bütün okurlar için kapsamlı bir rehber niteliğinde...Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Kitapta yer alan bölümler
Siyaset Nedir?
Modern Siyasal Hayat: Kurumların Doğuşu ve Küreselleşmesi
İdeoloji
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Devletin Örgütlenmesi
Siyasal Şiddetin Örgütlenmesi
Demokrasi
Siyasetin Toplumsal Aktörleri
Anayasa, Yasama, Yürütme ve Yargı
Siyasi Partiler ve Parti Sistemleri
Temsiliyet ve Seçimler
Medya ve Siyaset
Siyaset, İktisat ve İktisat İdeolojisi
Kitabın Adı
Siyaset
Alt Başlık
Kavramlar, Kurumlar, Süreçler
ISBN
9789750516528
Kapak
Yeşiller Partisi milletvekilleri Petra Kelly ve Gabriele Gottwald, Amerika'nın Nikaragua'daki politikalarını destekleyen ve bir önceki hafta Nikaragua'da öldürülen Barış Gücü görevlisi Albrecht Pfla
Yayın No
İletişim - 2067
Dizi No
Araştırma-İnceleme - 345
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
445 sayfa
En
170 mm
Boy
240 mm
Ağırlık
585 gr
Baskı
4. baskı - Ekim 2017 (1. baskı - Ekim 2014)
Editör
Yüksel Taşkın, Kerem Ünüvar
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Remzi Abbas
Dizin
Merve Öztürk, Ayla Karadağ
Baskı ve Cilt
Sena Ofset