Siyasal Üzerine
Çeviri
Mehmet Ratip

ISBN
9789750507410

4. baskı - Kasım 2018
152 sayfa


23,15 TL
18,52 TL

Siyasal Üzerine

Chantal Mouffe

Siyasal Üzerine bir tartışma kitabı. Radikal eleştirileriyle tanıdığımız Chantal Mouffe, bir kez daha, pek çok liberal metin ve düşünürle didişerek, kavgasını sürdürüyor. Zihin açıcı ve kışkırtıcı bir dille, liberal demokrasiye inanmadığını, onun evrensellik vizyonunun ve rasyonel mutabakat düşüncesinin imkânsızlığını vurguluyor.

“Evrensel düzeyde rasyonel bir mutabakatın mümkün olduğuna dair inancın demokratik düşünceyi yanlış yola saptırdığını düşünüyorum. Demokrasi kuramcılarının ve siyasetçilerin görevi, sözde ‘yansız’ yöntemlere başvurarak tüm çıkar ve değer çatışmalarını uzlaştıracağı düşünülen kurumlar tasarlamaya çalışmak yerine, farklı hegemonik politik projelerle yüzleşebilmeyi sağlayacak biçimde kamusal alanı canlı bir ‘agonistik’ mücadeleye açmak olmalı. Bu, bana göre, demokrasinin etkili bir biçimde işleyebilmesinin olmazsa olmazıdır.”
Siyasal Üzerine bir tartışma kitabı. Radikal eleştirileriyle tanıdığımız Chantal Mouffe, bir kez daha, pek çok liberal metin ve düşünürle didişerek, kavgasını sürdürüyor. Zihin açıcı ve kışkırtıcı bir dille, liberal demokrasiye inanmadığını, onun evrensellik vizyonunun ve rasyonel mutabakat düşüncesinin imkânsızlığını vurguluyor. “Partizansız demokrasi”, “diyalojik demokrasi”, “iyi yönetişim”, “küresel sivil toplum”, “mutlak demokrasi” gibi nitelemelerin, “siyasal”ı kuran antagonistik boyutu kabule yanaşmayan anti-politik vizyonu yansıttığını savunuyor.
Chantal Mouffe, başka bir şey söylüyor; sağ-sol ya da doğru-yanlış arasındaki uzlaşmanın kavramsal olarak kusurlu olduğunu, biz/onlar ayrımının aşılacağı bir dünyaya duyulan özlemin hatalı öncüllere dayandığını iddia ediyor.
Siyasal Üzerine, ilginç ve ezber bozan bir kitap…


"Post-politik Vizyona Karşı Meydan Okumalar" bölümünü okumak için tıklayın.
Kitabın Adı
Siyasal Üzerine
ISBN
9789750507410
Orijinal Adı
On The Political
Yayın No
İletişim - 1454
Dizi No
Politika - 85
Alan
Politika/Siyaset
Sayfa Sayısı
152 sayfa
En
130 mm
Boy
195 mm
Ağırlık
130 gr
Baskı
4. baskı - Kasım 2018 (1. baskı - Mart 2010)
Yazar
Chantal Mouffe
Çeviren
Mehmet Ratip
Editör
Levent Cantek
Dizi Kapak Tasarımı
Utku Lomlu
Kapak
Suat Aysu
Uygulama
Hüsnü Abbas
Düzelti
Aziz Tuna C.
Dizin
Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt
Sena Ofset

Chantal Mouffe

The University of Westminster’da politika teorisi profesörüdür ve Paris’teki Collège International de Philosophie’nin üyesidir. Başlıca yapıtları The Return of the Political; (Ernesto Laclau’yla birlikte) Hegemony and Socialist Strategy; The Democratic Paradox, On The Political ve Agonistics’dir ve Dimensions of Radical Democracy adlı derlemenin editörlüğünü yapmıştır.